М'язова система

Утворена м'язова система власне м'язовою тканиною, сухожиллями та іншими сполучними утвореннями допоміжного призначення. В цілому ця система забезпечує всі форми руху тварини, служить еластичним захистом внутрішніх органів, а також грає головну роль в теплопродукції.

Кожен м'яз утворений декількома пучками волокон, покритих сполучнотканинною оболонкою. По кінцях м'яз переходить в сполучні тяжі - сухожилля, що складаються з пучків колагенових волокон. Кінці сухожиль проникають в кісткову речовину і міцно пов'язують з ним м'яз. У місцях тертя м'язів об скелет або об сусідні м'язові пучки утворюються захисні синовіальні сумки (мішечки), що складаються із сполучної тканини.

Робота м'язів зводиться до скорочень, що приводять до руху окремі ділянки тіла або кінцівки. При цьому долається певний опір, якому протиставляється сила скорочення м'язів. Ефективність роботи м'яза залежить від кута, під яким його волокно прикріпляється до кістки. Найбільшою вона буває при куті, рівному 90°. Тому, аби забезпечити вигідний кут зчленування м'язів з кістками, часто на кістках утворюються спеціальні вирости - сесамовидні кістки і блоки. М'язи забезпечені кровоносними судинами, просвіт яких регулюється залежно від інтенсивності роботи окремих волокон.Вага м'яза приблизно пропорційна його силі, а загальний розвиток - відповідає його функціональному призначенню у даної групи тварин [1].


Подібні статті

Закономірності пилення Carpinus, Quercus, Fagus у місті Львові
На сьогоднішній час аеробіологічні дослідження є актуальними. Це пов’язано із збільшенням алергічних захворювань в цілому світі. Пилок рослин розповсюджується вітром і є причиною виникнення і загострення алергічних реакцій. У багатьох краї ...

Характеристика Земноводних
Земноводні, або амфібії - перша група хребетних тварин, що у процесі історичного розвитку вийшла на сушу, однак їх розмноження та розвиток відбувається у прісній воді. Вихід земноводних на сушу пов'язаний із виникненням багатьох прогресивн ...

Головне меню