Рослини й вітаміни

Рослини й вітаміни

Витканий природою й людиною зелений килим, що захоплює нас, що пестить око, що дає нам все необхідне, складається з безлічі представників рослинного миру. Систематиками-Ботаніками України описані 4523 виду вищих рослин. Серед них представники лісової флори - 900 видів, лікарських - 800, вітамінних - 150, деревних - 120, танидоносов - 100, медоносів і пергоносов - 850.

Тисячолітній досвід народної медицини підтверджує що в цілющих властивостях багатьох видів рослин сумніватися не доводиться: ними лікувалися споконвіків, коли інших ліків взагалі не були. У зеленому світі рослин і серед грибів були знайдені засоби від багатьох хвороб. Не зрячи говорили: "У лікаря є три помічники: слово, рослина й ніж". Уже в "Ізборнику Великого князя Святослава Ярославовича" (1073 р) описані рослини, які застосовувалися на Русі. А як багаті спостереженнями й різноманітними відомостями стародавні лечебники й травники - вертогради! Вертоград - значить сад, квітник, город. У тибетському трактаті медицини "Чжуд-Ши" докладно розказано про використання широкого набору засобів рослинного походження, що роблять лікувальні властивості. У старої китайської фармокопеє налічувалося більше 1500 засобів з лікарських рослин. Сучасна медицина виробила нові лікувальні методи й ефективні засоби. Зелений арсенал здоров'я використовується ще слабко - добре відомі властивості лише більше 180 видів рослин.

Лікарські препарати рослинного походження нині становлять більше 40%. Їх витиснули препарати, синтезовані хімічним шляхом, які діють швидко й сильно. Однак установлено, що при частому вживанні вони нерідко приводять до ускладнень. По офіційній статистиці Всесвітньої організації охорони здоров'я значна частина хворих, що лікувалися такими препаратами, придбала ті або інші побічні захворювання, що одержали назву лікарської хвороби. До 5% таких хворих госпіталізовані.

Багато препаратів рослинного походження є в готовому виді, вони не вимагають спеціального готування й прості у вживанні. Населення завдяки широкій інформації про цілющі властивості лікарських рослин нині використовують їх набагато частіше, ніж раніше. Такий стихійний інтенсивний збір трав, ніким не регульований, приводить до небажаних наслідків. Місцями стали вже рідкістю навіть такі широко розповсюджені рослини, як валеріана, звіробій, тимьян повзучий і ін.

Варто врахувати, що централізовані обсяги заготівель значні - більше 20 тис. тонн сухої сировини в рік, номенклатура - більше 130 найменувань.

Лікувальними властивостями володіють майже 2,5 тис. з 21 тис. видів рослин. Для зеленої аптеки збирають менше десятої їхньої частини, а спеціально вирощують лише дві соті частки. Однак вони не можуть задовольнити постійно зростаючий попит населення на дану продукцію. Таємниці лікувальної сили рослин відома - це дія на організм людини біологічно активних з'єднань: алкалоїдів, ефірних масел, дубильних і інших речовин. Зміст їх у різних частинах рослин (з урахуванням фаз розвитку) неоднаково.

Всі рослини виробляють речовини, що володіють особливою біологічною силою, навіть у незначних кількостях підтримують в організмі життєві процеси на нормальному рівні. Їх назвали невипадково вітамінами (кручене - життя) А, В1, В2, В6, В12, С, D, Е, К, Р, РР. Вони складаються із трьох десятків з'єднань.

Перейти на сторінку: 1 2 3 4 5 6


Подібні статті

Будова, функції та методи дослідження мітохондрій
Мітохондрії (від греч. mitos - нитка і chondrion - зернятко, крупинка), хондріосоми, які постійно присутні в клітинах тварин і рослин, органоїд, який забезпечує клітинне дихання, у результаті якого енергія вивільнюється або акумулюється в ...

Флора прісних вод
Актуальність . Ми живемо в епоху гострого конфлікту між людським суспільством та природою, коли нераціональна господарська діяльність порушила динамічну рівновагу біосфери нашої планети, що спричинило її прогресуюче руйнування. Цей процес супроводжу ...

Головне меню