Боротьба і методи профілактики з паразитичними черв'яками

Людина може бути як остаточним, так і проміжним господарем гельмінтів. Багато паразитичних черв'яків викликають важкі захворювання людини і домашніх тварин. Більше 3000 видів цестод – небезпечні паразити хребетних тварин [Ястребов М.В., 1996].

Бичачий і свинячий ціп'яки, широкий лентец, ехінококи заражають людину, викликаючи слабкість, болі в животі, кишкові розлади. Заразитися стрічковими черв'яками можна навіть при купанні або просто погладивши собаку. Гельмінтози лікуються протиглистовими засобами, у важких випадках – шляхом операції. Щоб не допустити захворювання, поважно дотримувати заходи особистої гігієни, не споживати необроблене м'ясо і рибу. Велике значення також мають ветеринарний нагляд за домашніми і сільськогосподарськими тваринами. Тому з сосальщикамі і іншими паразитами ведеться велика боротьба, її успіхи сталі можливі завдяки досягненням учених-паразитологів [Романенко Н.А., Патченко И.К., Чебышев Н.В., 2000].

Термін “паразит” походить від грецького слова “parasites” (нахлібник, дармоїдствує). Рослинні або тваринні організми, тіла інших організмів, що харчуються субстанцією, живуть на телі “хозяїна”'', називаються ектопаразити, а що живуть в телі “господаря” - ендопаразити.

Часто життєвий цикл паразитів надзвичайно складний і пов'язаний не з одним, а з декількома господарями, інколи далекими один від одного в систематичному відношенні. Без “господаря” відразу гинуть. Розділяються на облігатних і факультативних, тимчасових і стаціонарних. Вивчення розвитку паразитичних черв'яків має велике значення для встановлення способів їх знищення [Крылов М.В., 1996].

У боротьбі з паразитичними черв'яками особливо важливе значення мають очищення питної води, санітарний контроль на бійнях, правильне приготування їжі, дотримання правил особистої гігієни. У школах проводиться обов'язкове обстеження всіх паразитичних черв'яків, що вчаться на яйця, для вигнання виявлених паразитів. Щоб вберегтися від них, необхідно перед їдою, після роботи із землею, догляду за тваринами, відвідини туалету ретельно мити руки, не споживати немиті овочі і фрукти, погано просмажені або проварене м'ясо і рибу.

Висновки

На органiзм людини паразітальні плacкі черв'яки впливають, як токсичнi, механічнi, алергічнi реагенти.

Клас війкові черв'яки, або турбеллярії - найбільш примітивна група нижчих черв'яків, паразитів серед них мало.

Клас стрічкові черв'яки, або цестоди мають проміжного господаря, в організмі якого розвиваються їх личинки.

Клас сосальщики, або трематоди паразитують, як ектопаразити або ендопаразити інших тварин.

Особливістю більшості паразитарних хвороб є тривала, багатолітня присутність збудника в організмі хворого, що визначається тривалістю життя багатьох гельмінтів або частими повторними зараженнями.

Дотримання правил особистої і загальної гігієни є позитивними профилактичними методами у боротьбi з паразітальними плacкими черв'якaми.


Подібні статті

Медоносні рослини луків
Прекрасний і багатогранний рослинний світ, і хоч пройшло багато тисячоліть з часу його виникнення, непізнаність і нерозгаданість його вабить дослідників. Якби ми знали, скільки втрачаємо, коли не робимо жодних спроб пізнати те, що нас оточує, що дає ...

Біологія та екологія бактеріофагів
Надзвичайно важливим серед досягнень мікробіології останньої чверті XIX ст. є відкриття неклітинних форм життя — вірусів. Тоді багато вчених вважали, що бактерії є найменшими і найпростішими організмами, і що саме вони стоять на межі живої ...

Головне меню