Динаміка чисельності

Поверхня землі в будь-якому районі неоднорідна по своєму рельєфу, мікроклімату, рослинному покриву. В межах площі, зайнятої кожним господарством, вона розбивається на поля, зайняті посівами різних культур, що вимагають спеціальної агротехніки, випаси, сінокоси, лісосмуги і інші угіддя. У будь-якій місцевості можна виділити порівняно однорідні території, що характеризуються певним станом умов теплообміну і живлення і їх мінливістю по сезонах для того або іншого виду гризунів. Такі порівняно однорідні простори називають стаціями виду

Від міри чутливості даної життєвої форми до мінливості <Глосарій.doc> умов теплообміну і живлення залежать кордони стації виду. Ті життєві форми гризунів, які характеризуються великою потенцією розмноження, чутливіше реагують на стан середовища. Тому для них одна і та ж площа є більшою кількістю різноякісних стацій, ніж для видів з меншою потенцією розмноження і меншою чутливістю до середовища.

Кожна стація має своєрідну популяцію даного виду. Популяції можуть бути відносно постійними, якщо можливе їх цілорічне виживання, або тимчасовими, коли виникають сприятливі умови для розмноження лише протягом деяких сезонів.

Популяціям разом з топографічною мінливістю, визначаємою їх існуванням в різних стаціях <Глосарій.doc>, властива також сезонна мінливість. Топографічна (стаціальна) мінливість <Глосарій.doc> популяцій <Глосарій.doc> викликається тим, що виживання молодняку, темп його дозрівання і інтенсивність розмноження в дорослому стані залежать від умов, в яких він розвивався до розплющення очей, а потім до настання статевозрілості. Якщо умови розвитку були сприятливими, то утворюється життєздатна популяція, здатна інтенсивно розмножуватися. Якщо умови для розвитку були недостатньо сприятливими або абсолютно несприятливими, то утворюються відповідно популяції з більш менш зниженою життєздатністю. Оскільки середовище для форм, чутливих до її змін, ніколи не буває тривалий час сприятливим, то це і визначає великі коливання життєвості кожної популяції.

Сезонна мінливіст <Глосарій.doc>ь популяцій <Глосарій.doc> у форм з високим потенціалом розмноження і частою зміною поколінь протягом року пов'язана переважно з гартуванням молодняку в період до розплющення очей, тобто з дією низьких і високих температур. Якщо молодняк розвивається восени, то відбуватиметься його гартування під впливом низьких температур, оскільки при виході батьків з гнізда довколишня температура середовища знижується і тіло молодих гризунів піддається охолодженню. Якщо молодняк развиваеться в кінці весни і влітку, то відбуватиметься його гартування під впливом високих температур, оскільки при виході з гнізда батьків гніздо не остиває - воно знаходиться в умовах підвищеної температури середовища.

Таким чином, динаміка чисельності будь-якого виду визначається двома показниками - зміною стацій що заселяються (загальною площею) і зміною щільності поселень (чисельністю на одиницю площі). Лише сукупність цих показників характеризує рівень чисельності виду. Для форм з відносно стійкою чисельністю переважне значення в динаміці чисельності має зміна щільності популяцій, а для форм гризунів з великою чутливістю до змін середовища переважне значення для динаміки чисельності має мінливість стаціального <Глосарій.doc> розподілу. Останні проміжні форми гризунів займають відповідно проміжне положення - динаміка їх чисельность визначаються в рівній мірі щільністю популяції і стадіальним розподілом[3].


Подібні статті

Цитокіни в центральній нервовій системі
Цитокіни - це численна група різних за місцем утворення, структурою та біологічною активністю білкових молекул, синтез яких індукується ендо- або екзогенними антигенами та які регулюють утворення, ріст, розвиток та функціонування різних кл ...

Динаміка та еколого-біологічні особливості дендрофлори пам’ятки місцевого значення саду імені Т.Г Шевченко м. Харкова
Однією з характерних особливостей сучасної епохи є невтримний темп урбанізації. Створюючи і розвиваючи міста, людство змінює вигляд навколишнього середовища. Місто, як штучна формація, різко відрізняється від своєї географічної зони. Змінюються мікро ...

Головне меню