Різноманітність Земноводних

земноводний біологічний амфібія

Клас амфібій підрозділяється на такі ряди: Безхвості (ряпушки, жаби), Хвостаті (тритони, саламандри), Безногі.

Жаба (зелена, бура, трав'яна, ставкова) мешкає поблизу водоймищ, серед трав і чагарників. Шия у ряпушки відсутня, і плоска голова переходить в широкий тулуб, який спирається на дві пари кінцівок. Кінцівки мають п'ять пальців, між якими натягнуті плавальні перетинки. Задні кінцівки довше передніх. У водоймищі ряпушка плаває, на суші пересувається короткими стрибками.

Ряпушка харчується в основному комахами, причому тільки такими, що рухаються. Вона хапає здобич липким язиком, який викидає з рота. Язик прикріплений переднім кінцем, а задній кінець залишається вільним. Дрібні зуби верхньої щелепи допомагають утримувати здобич, слинні залози змочують її. Здобич заковтується цілком. Травлення її відбувається в шлунку і тонкому кишечнику під дією травних ферментів.

Будова всіх систем органів типова для представників даного класу.

Запліднення і розвиток ряпушки відбувається у воді. Оболонка яйця (ікринки) після запліднення набухає, ущільнюється і захищає зародок, що розвивається, від різних пошкоджень. З яйця виходить личинка, яка називається пуголовком. На прикладі розвитку пуголовка виразно простежується історична спорідненість риб і амфібій. Пуголовок на вигляд схожий на малька риби. У нього відсутні п'ятипалі кінцівки, є хвостовий плавник. Серце двокамерне, коло кровообігу одне. Органи дихання представлені зябрами, спочатку зовнішніми, пізніше внутрішніми. Є бічна лінія. Осьовий скелет - хорда. Харчується пуголовок рослинною їжею і має довгий кишечник. Його метаморфоз полягає в поступовому перетворенні всіх систем органів до органів дорослої жаби. Коротшає і зникає хвіст, з'являються задні, потім передні кінцівки. Після перетворення внутрішніх органів пуголовок перетворюється на ряпушеня.

Представниками безхвостих земноводних окрім ряпушок є жаби. Шкіра у них груба, горбиста. Виділення шкірних залоз отруйні. У порівнянні з ряпушками жаби більш повільні в рухах. Ведуть нічний спосіб життя. З безхвостих слід зазначити також червоно-пузу жерлянку (мешканець водоймищ) і деревну квакшу (зустрічається в південних районах на листі дерев і чагарників).

Характерною ознакою другого ряду амфібій є наявність у його представників хвоста. Кінцівки у них однакової довжини, задня пара може бути редукована. Більшість представників - водні тварини. Вони можуть досягати значних розмірів (гігантська саламандра - до 160 см.). Тритони і саламандри на вигляд нагадують ящірок, але їх шкіра не має луски.

Безхвості

або жаби

- ряд земноводних; є найбільшим із сучасних, нараховуючи більше 6000 відомих науці видів. Личинку безхвостого земноводного називають пуголовком.

Знахідки викопних форм, дуже схожих з жабами, однак не всі дослідники включають їх до даного ряду. В теперішній час безхвості поширені по всій земній кулі, від тропіків до субарктичних регіонів, найбільше різноманіття видів спостерігається утропічних дощових лісах.

Розміри дорослих безхвостих варіюють у межах від 7,7 мм до 320 мм. Представники ряду мають кремезний тулуб, випуклі очі, роздвоєний язик і зігнуті під тулубом кінцівки; хвіст відсутній (звідки й назва). Середовище проживання безхвостих на всіх стадіях розвитку включає прісні водойми, а для дорослих особин - додатково суходіл, крони дерев і підземні нори. Найбільш характерний спосіб пересування безхвостих - це стрибки, але різні види опанували додаткові способи, такі як ходіння і біг, плавання, лазіння по деревах і планерування.

Перейти на сторінку: 1 2 3


Подібні статті

Характеристика підродини Шпротоподібні, або Звичайні оселедці (Clupeinae)
Шпротоподібні, або звичайні оселедці, являють собою групу найважливіших для людини оселедцевих риб, що включає північних морських оселедців, сардин, сардинел, шпротів, тюльок і інші роди. Сюди входять 12 родів з 40–45 видами. Види трьох ...

Молекулярні механізми кросинговеру
Кросинговер - це явище обміну ділянками гомологічних хромосом після кон’югації у профазі-1 мейозу. Результатом цього процесу є обмін генетичною інформацією між хромосомами. Це є одним з головних чинників еволюції,так як забезпечує комбінат ...

Головне меню