Різноманітність Земноводних

земноводний біологічний амфібія

Клас амфібій підрозділяється на такі ряди: Безхвості (ряпушки, жаби), Хвостаті (тритони, саламандри), Безногі.

Жаба (зелена, бура, трав'яна, ставкова) мешкає поблизу водоймищ, серед трав і чагарників. Шия у ряпушки відсутня, і плоска голова переходить в широкий тулуб, який спирається на дві пари кінцівок. Кінцівки мають п'ять пальців, між якими натягнуті плавальні перетинки. Задні кінцівки довше передніх. У водоймищі ряпушка плаває, на суші пересувається короткими стрибками.

Ряпушка харчується в основному комахами, причому тільки такими, що рухаються. Вона хапає здобич липким язиком, який викидає з рота. Язик прикріплений переднім кінцем, а задній кінець залишається вільним. Дрібні зуби верхньої щелепи допомагають утримувати здобич, слинні залози змочують її. Здобич заковтується цілком. Травлення її відбувається в шлунку і тонкому кишечнику під дією травних ферментів.

Будова всіх систем органів типова для представників даного класу.

Запліднення і розвиток ряпушки відбувається у воді. Оболонка яйця (ікринки) після запліднення набухає, ущільнюється і захищає зародок, що розвивається, від різних пошкоджень. З яйця виходить личинка, яка називається пуголовком. На прикладі розвитку пуголовка виразно простежується історична спорідненість риб і амфібій. Пуголовок на вигляд схожий на малька риби. У нього відсутні п'ятипалі кінцівки, є хвостовий плавник. Серце двокамерне, коло кровообігу одне. Органи дихання представлені зябрами, спочатку зовнішніми, пізніше внутрішніми. Є бічна лінія. Осьовий скелет - хорда. Харчується пуголовок рослинною їжею і має довгий кишечник. Його метаморфоз полягає в поступовому перетворенні всіх систем органів до органів дорослої жаби. Коротшає і зникає хвіст, з'являються задні, потім передні кінцівки. Після перетворення внутрішніх органів пуголовок перетворюється на ряпушеня.

Представниками безхвостих земноводних окрім ряпушок є жаби. Шкіра у них груба, горбиста. Виділення шкірних залоз отруйні. У порівнянні з ряпушками жаби більш повільні в рухах. Ведуть нічний спосіб життя. З безхвостих слід зазначити також червоно-пузу жерлянку (мешканець водоймищ) і деревну квакшу (зустрічається в південних районах на листі дерев і чагарників).

Характерною ознакою другого ряду амфібій є наявність у його представників хвоста. Кінцівки у них однакової довжини, задня пара може бути редукована. Більшість представників - водні тварини. Вони можуть досягати значних розмірів (гігантська саламандра - до 160 см.). Тритони і саламандри на вигляд нагадують ящірок, але їх шкіра не має луски.

Безхвості

або жаби

- ряд земноводних; є найбільшим із сучасних, нараховуючи більше 6000 відомих науці видів. Личинку безхвостого земноводного називають пуголовком.

Знахідки викопних форм, дуже схожих з жабами, однак не всі дослідники включають їх до даного ряду. В теперішній час безхвості поширені по всій земній кулі, від тропіків до субарктичних регіонів, найбільше різноманіття видів спостерігається утропічних дощових лісах.

Розміри дорослих безхвостих варіюють у межах від 7,7 мм до 320 мм. Представники ряду мають кремезний тулуб, випуклі очі, роздвоєний язик і зігнуті під тулубом кінцівки; хвіст відсутній (звідки й назва). Середовище проживання безхвостих на всіх стадіях розвитку включає прісні водойми, а для дорослих особин - додатково суходіл, крони дерев і підземні нори. Найбільш характерний спосіб пересування безхвостих - це стрибки, але різні види опанували додаткові способи, такі як ходіння і біг, плавання, лазіння по деревах і планерування.

Перейти на сторінку: 1 2 3


Подібні статті

Праця як прорив до свободи
Що таке праця? Праця - це той місток, що прокладений від первісної до сучасної людини. Саме вона зробила нас тим, ким ми є. Ми перестали ховатись від блискавки, думаючи, що це боги карають нас за неслухняність, перестали чекати літа, аби ...

Зниження харчової цінності нутрієнтів під час зберігання і перероблення
Харчування – фізична потреба людини. Їжа є вихідним матеріалом для побудови і відновлення кожної клітини організму людини. Підраховано, що за своє життя людина споживає в середньому близько 1,3 т білків, 12,5 т вуглеводів і 75 т води. За в ...

Головне меню