Фізико-геграфічна характеристика району дослідження

Згоранські озера розміщені у Любомльському районі Волинської області.

Любомльський район займає площу 1,4 тис. км2. Це 9,5 % території області. Межує з такими районами як Володимир-Волинський, Турійський, Старовижівський та Шацький. Район розташований у північно-західній частині Волинської області, у поліській фізико-географічній зоні.

Клімат характеризується помірною континентальністю. Зима м’яка, з нестійкими морозами, частими відлигами, нежарким літом, значними опадами, затяжною весною та осінню.

Географічне положення сприяє збереженню унікальних куточків флори і фауни. На території району розташовані ландшафтні заказники. Територією району протікає 9 річок. Приваблюють своєю красою озера ландшафтного заказника « Згоранські озера ». Цей цінний природний комплекс площею 705 га утворений Указом Президента України № 1341/98 від 09. 12. 1998 року. Заказник складається з озер карстового походження: Великого Згоранського - 148,5 га, Малого Згоранського - 28,5 га, Оріхового - 6,9 га, оточених лісовими масивами та болотами, а також з окремо розташованих озер : Хмільник - 6,1 га, Лісне - 6,5 га. 419 га району займають озера, яких в районі 12. Найбільше з них - Велике Згоранське -- знаходиться на північ від с. Згорани. Довжина 1,5 км, пересічна ширина 1 км, пересічна глибина 10 м, максимальна - 20 м. Улоговина овальної форми. Береги низовинні, переважно піщані, на окремих ділянках заболочені, подекуди зарослі мішаними лісами. Живиться підземними водами та атмосферними опадами. Дно піщане, вкрите шаром сапропелю. В озері водиться лящ, щука, короп, карась, лин, окунь, плотва. Поширені рідкісні види : водяний горіх , пухирник малий, пухирник звичайний, на заболочених берегах-- росичка англійська і кругло листа.

Мале Згоранське озеро розташоване за 2 км на північний захід від села Згорани. Довжина - 0,7 км, ширина - 0,6 км, площа - 0,32 км2, глибина - до 5 м. Улоговина овальної форми. Береги низькі, порослі мішаними лісами, північні і західні заболочені. Живиться атмосферними опадами та підземними водами. (5).

Дно піщане, вкрите сапропелем, шар якого подекуди досягає 6,8 м. Озеро заростає очеретом звичайним, пугою озерною, водоперицею звичайною, рдесником. В озері водиться лящ, вугор, щука, короп, карась, лин, окунь, плотва

Основу рослинного покриву утворює водна і прибережно-водна рослинність. Доволі поширеною є болотна рослинність. Розміщення рослинності, співвідношення ценозів і динаміка заростання, при загальних рисах, має свої специфічні особливості для кожного з досліджуваних озер.

До загальних особливостей належить те, що лучна і лісова рослинність займають тут досить великі площі, особливо навколо Малого Згоранського озера, яке повністю огорнуте лісовим масивом.

Водна рослинність цих озер відзначається ценотичною різноманітністю. Серед занурених у воду рослин поширеними є угрупування рдесника блискучого, р. пронизанолистого, водопериці колосистої.

Невеликі площі в складі занурених угруповань займають угруповання елодеї канадської та пухирника звичайного. Поширені такі рослини, як сніжно-біле латаття та глечики жовті, рідше зустрічається латаття біле.

Повітряно-водні угруповання представлені найчастіше ценозами очерету звичайного, рогозу широколистого, р. вузьколистого, куги озерної.

Значну роль у рослинному покриві досліджуваного озерного комплексу відіграє болотна рослинність. Найбільш поширені осокові та хвойні. [5].


Подібні статті

Нормальна мікрофлора людини
Людина перебуває в постійному зовнішньому оточенні мільйонів мікроорганізмів. Вони заселяють і її внутрішнє середовище. Це нормальний мікробіологічний стан її існування. Але в разі порушення балансу співіснування мікроорганізмів (найчастіше це відбув ...

Геном людини
XX століття стало століттям найбільших відкриттів у всіх областях природознавства, століттям науково-технічної революції, яка змінила і вигляд Землі, і вигляд її мешканців. Можливо, однієї з основних галузей знання, які будуть визначати ви ...

Головне меню