Підвищення стійкості рослин до бактеріальних хвороб шляхом генної інженерії
Бактеріальні хвороби мають велике економічне значення для багатьох сільськогосподарських культур. В більшості випадків, зважаючи на неефективність агротехнічних заходів та шкідливість для оточуючого середовища хімічних засобів, боротьба з бактеріозами зводиться до профілактики.
Протягом останніх десятиліть було запропоновано багато різних генетичних підходів для отримання стійких до бактеріальних хвороб рослин з використанням методів генетичної інженерії, включаючи продукування антибактеріальних білків нерослинного походження, інгібування бактеріальних факторів патогенності і вірулентності, підвищення природних захисних властивостей рослин і штучну індукцію запрограмованої загибелі клітин в місцях інфікування. Вони базуються на знанні механізмів дії антибактеріальних агентів і послідовних етапів взаємодії «рослина-патоген».
Використання антибактеріальних білків нерослинного походження.
Антибактеріальні білки є важливими компонентами антимікробних захисних систем у багатьох груп тварин. Деякі гени, що кодують антибактеріальні білки, відклоновано і експресовано в рослинах для отримання стійких до бактеріозів трансгенів.
Лізоцим- широко розповсюджений фермент, що специфічно гідролізує пептидоглікан клітинних стінок бактерій. В рослинах експресовано три різні лізоцимні гени (яєчного білку, бактеріофагу Т4, лізоциму людини). Безклітинні екстракти з трансгенних рослин тютюну, що продукують лізоцим курячого яєчного білку, інгібували ріст деяких видів бактерій. Експерименти в теплиці і in vitro показали часткову стійкість до Pectobacterium carotovora subsp. atroseptica трансгенних рослин картоплі, що продукують лізоцим бактеріофагу Т4, і деяке зменшення симптомів, що викликані P. syringae pv. tabaci, у рослин тютюну, що продукують лізоцим людини.
Літичні пептиди комах
- це низькомолекулярні білки, дія яких полягає у формуванні пор в бактеріальних мембранах.
Цекропіни - білки, гени яких виділено у шовкопряда. Результати, що отримані за експресії генів цекропінів у рослин, неоднозначні. У потомства трансгенних рослин тютюну, що експресують ген Shiva-1, спостерігалася затримка симптомів і зниження відсотку загиблих рослин після зараження Burkholderia solanacearum (збудник бактеріального вілту). Стійкість до B. solanacearum та P. syringae pv. tabaci не виявлялась у трансгенних рослин тютюну, що експресують гени цекропіну В. Це обумовлено деградацією цекропінів рослинними протеазами. Аттацини - інший клас літичних ферментів виділених із шовкопряду. Ген аттацину Е було інтродуковано в рослини яблуні, і декілька трансгенних клонів показали зниження чутливості до E. amylovora, збудника бактеріального опіку. У одного з цих клонів спостерігали зниження симптомів на 50% в умовах польового досліду на штучному інфекційному фоні.
Подібні статті
Історія розвитку зоології в ХІХ-ХХ в
Актуальність. У житті людей тварини
завжди відігравали надзвичайно велику роль. Тому зрозуміло, що людство з
давніх-давен цікавилось тваринним світом. Історичні довідки про зоологічні
дослідження сягають у далеке минуле. Зоологія досить ці ...
Особливості будови і біології павуків
Актуальність:
павуки в наш час є однією з найбільш процвітаючих груп тварин. Вони освоїли всі
природні зони Землі - від пустель і тропічних лісів до помірних областей
Найбільш
значущою ознакою павуків, яка відрізняє їх від інших, є паву ...