Золотий перетин і гармонія в мистецтві

Під «правилом золотого перетину» в архітектурі і мистецтві звичайно розуміються асиметричні композиції, що не обов'язково містять золотий перетин математично.

Є підстава вважати, що значущість золотого перетину в мистецтві перебільшена і ґрунтується на помилкових розрахунках. Деякі з таких тверджень: Пропорції піраміди Хеопса, храмів, барельєфів, предметів побуту і прикрас з гробниці Тутанхамона нібито свідчать, що єгипетські майстри користувалися співвідношеннями золотого перетину при їх створенні.

Згідно Ле Корбюзье, в рельєфі з храму фараона Сеті I в Абідосі і в рельєфі, що зображає фараона Рамзеса, пропорції фігур відповідають золотому перетину. У фасаді старогрецького храму Парфенона також присутні золоті пропорції (рис.4). У циркулі з давньоримського міста Помпеї (музей в Неаполі) також закладені пропорції золотого ділення, і т.д.

Рисунок 4 - Храм Парфенона

При обговоренні оптимальних співвідношень сторін прямокутників (розміри листів паперу A0 і кратні, розміри фотопластин (6:9, 9:12) або кадрів фотоплівки (часто 2:3), розміри кіно і телевізійних екранів - наприклад, 3:4 або 9:16) були випробувані самі різні варіанти. Виявилось, що більшість людей не сприймають золотий перетин як оптимальне і вважає його пропорції «дуже витягнутими»


Подібні статті

Флора прісних вод
Актуальність . Ми живемо в епоху гострого конфлікту між людським суспільством та природою, коли нераціональна господарська діяльність порушила динамічну рівновагу біосфери нашої планети, що спричинило її прогресуюче руйнування. Цей процес супроводжу ...

Характеристика птахів-синантропів
Птахи досить високоорганізовані організми. Маючи ряд прогресивних особливостей птахи заселяють різноманітні, іноді малосприятливі кліматичні зони земної кулі. Здатність до польоту дає можливість знаходити найбільш сприятливі умови існуван ...

Головне меню