Kamptozoa

камптозої зірчастий комплекс

Чи всім тваринам необхідно серце? Людині і іншої хребетним - безсумнівно. А безхребетним? Виявилося, у одних (наприклад, молюсків і ракоподібних) цей орган є, а у інших (плоских хробаків, медуз) - ні. Як це пояснити? Зазвичай серце присутній у тварин з розвиненою судинної кровоносною системою. Ті ж, у кого кров не тече по судинах, а просто заповнює весь простір між внутрішніми органами (первинну порожнину тіла), як правило, в серці не потребують. Але з цього правила є винятки. Одне з них - крихітні (від 0,01 мм до 1 см) безхребетні тварини, від яких ми вправі були б очікувати відсутність серця. Називаються вони Kamptozoa (від грец.). Схожі ці організми на маленькі келихи на тонких ніжках, які в разі небезпеки згинаються, опускаючи верхню частину (чашечку) до субстрату(рис.1).

Рис 1.Вигляд камптозоі

Камптозоі - дуже невелика група, що складається всього з близько 160 видів, серед яких лише кілька мешкають у прісноводних водоймах, інші - в морях, в основному на мілководді, зрідка на глибинах до 700 м.

Назва

Є у цієї групи ще одну назву - внутрішньопорошицеві, або Entoprocta. Настільки немилозвучними назвою ці тварини зобов'язані становищем їх анального отвору, який, як і ротовий отвір, лежить всередині чашечки. Зоологи рідко використовують це тяжко вимовне слово, латинській назві Entoprocta воліють Kamptozoa.

Розмноження

Більшість кампозоев - гермафродити, однак на відміну від багатьох інших тварин - гермафродитів, послідовні, спершу володіють одним підлогою, потім іншим. Розмноження зазвичай статеве. Сперма випускається самцями у воду; у самок в поглибленні між щупальцями знаходиться виводкова камера, де яйця запліднюються і розвиваються до стадії личинки, схожою на трохофори. Розвиток супроводжується метаморфозом. Окрім статевого розмноження мається безстатеве - шляхом брунькування ; поширене у колоніальних форм, у яких, як і у моховинок, вся колонія часто відгалужується від однієї тварини.

Ареал проживання

Частіше камптозоі одиночні організми, але зустрічаються і колоніальні форми, особини яких пов'язані один з одним або сланким столоном, або загальним базальним диском. Поселяються вони на дні, прикріплюючись до каменів або стаючи епібіонтамі, які використовують в якості субстрату інші організми - наприклад, водорості, молюсків, моховинок, багатощетінкових черв'яків.

Будова

На перший погляд камптозоі влаштовані дуже просто, не складніше гідри, у якої тільки і є, що кишкова порожнина. Коли їх тільки відкрили, вони були визначени родичами саме кишковопорожнинних, але незабаром зрозуміли, що насправді це не так. З'ясувалося, що у камптозой, незважаючи на дрібні розміри, розвинені мало не всі системи органів, які є навіть у людини : травна, нервова, видільна, статева. Більшу частину чашечки займає U-подібний травний канал, що складається з кількох відділів: ротовий отвір веде в стравохід, потім слідують шлунок, кишечник і пряма кишка, що закінчується анальним отвором. Є також парні видільні органи (протонефрідії), нервовий ганглій, від якого відходять нерви до всіх частин тіла. У чашечці знаходяться статеві органи, представлені парними мішкоподібні гонадами (серед камптозой є роздільностатеві види та гермафродити), від яких відходять статеві протоки, що відкриваються загальним статевим отвором. Між стінкою тіла і внутрішніми органами, а також всередині щупалець розташовується гемоціль - порожнина, заповнена рідиною, відповідної крові у інших тварин.


Подібні статті

Походження та філогенез плазунів
Впродовж мільярдів років Земля змінювалася – в небо здіймалися гори, море заливало суходіл, острови підіймалися з глибин океану й перетворювалися на материки, але найбільших змін планета зазнала після виникнення життя близько 3,5 мільярди ...

Кишковопорожнинні
Кишковопорожнинні здавна відомі людині. Ще давньогрецький учений Аристотель писав про деяких представників цього типу. Він, як згодом і багато інших вчених, вважав їх чимось середнім між тваринами та рослинами (такі самі проблеми були з си ...

Головне меню