Kamptozoa

камптозої зірчастий комплекс

Чи всім тваринам необхідно серце? Людині і іншої хребетним - безсумнівно. А безхребетним? Виявилося, у одних (наприклад, молюсків і ракоподібних) цей орган є, а у інших (плоских хробаків, медуз) - ні. Як це пояснити? Зазвичай серце присутній у тварин з розвиненою судинної кровоносною системою. Ті ж, у кого кров не тече по судинах, а просто заповнює весь простір між внутрішніми органами (первинну порожнину тіла), як правило, в серці не потребують. Але з цього правила є винятки. Одне з них - крихітні (від 0,01 мм до 1 см) безхребетні тварини, від яких ми вправі були б очікувати відсутність серця. Називаються вони Kamptozoa (від грец.). Схожі ці організми на маленькі келихи на тонких ніжках, які в разі небезпеки згинаються, опускаючи верхню частину (чашечку) до субстрату(рис.1).

Рис 1.Вигляд камптозоі

Камптозоі - дуже невелика група, що складається всього з близько 160 видів, серед яких лише кілька мешкають у прісноводних водоймах, інші - в морях, в основному на мілководді, зрідка на глибинах до 700 м.

Назва

Є у цієї групи ще одну назву - внутрішньопорошицеві, або Entoprocta. Настільки немилозвучними назвою ці тварини зобов'язані становищем їх анального отвору, який, як і ротовий отвір, лежить всередині чашечки. Зоологи рідко використовують це тяжко вимовне слово, латинській назві Entoprocta воліють Kamptozoa.

Розмноження

Більшість кампозоев - гермафродити, однак на відміну від багатьох інших тварин - гермафродитів, послідовні, спершу володіють одним підлогою, потім іншим. Розмноження зазвичай статеве. Сперма випускається самцями у воду; у самок в поглибленні між щупальцями знаходиться виводкова камера, де яйця запліднюються і розвиваються до стадії личинки, схожою на трохофори. Розвиток супроводжується метаморфозом. Окрім статевого розмноження мається безстатеве - шляхом брунькування ; поширене у колоніальних форм, у яких, як і у моховинок, вся колонія часто відгалужується від однієї тварини.

Ареал проживання

Частіше камптозоі одиночні організми, але зустрічаються і колоніальні форми, особини яких пов'язані один з одним або сланким столоном, або загальним базальним диском. Поселяються вони на дні, прикріплюючись до каменів або стаючи епібіонтамі, які використовують в якості субстрату інші організми - наприклад, водорості, молюсків, моховинок, багатощетінкових черв'яків.

Будова

На перший погляд камптозоі влаштовані дуже просто, не складніше гідри, у якої тільки і є, що кишкова порожнина. Коли їх тільки відкрили, вони були визначени родичами саме кишковопорожнинних, але незабаром зрозуміли, що насправді це не так. З'ясувалося, що у камптозой, незважаючи на дрібні розміри, розвинені мало не всі системи органів, які є навіть у людини : травна, нервова, видільна, статева. Більшу частину чашечки займає U-подібний травний канал, що складається з кількох відділів: ротовий отвір веде в стравохід, потім слідують шлунок, кишечник і пряма кишка, що закінчується анальним отвором. Є також парні видільні органи (протонефрідії), нервовий ганглій, від якого відходять нерви до всіх частин тіла. У чашечці знаходяться статеві органи, представлені парними мішкоподібні гонадами (серед камптозой є роздільностатеві види та гермафродити), від яких відходять статеві протоки, що відкриваються загальним статевим отвором. Між стінкою тіла і внутрішніми органами, а також всередині щупалець розташовується гемоціль - порожнина, заповнена рідиною, відповідної крові у інших тварин.


Подібні статті

Характеристика електричної активності гіпокампу щурів на фоні довготривалого зооконфліктного стресу
З метою розкриття основних анатомо-фізіологічних особливостей гіпокампу та його ролі у підтриманні гомеостазу організму було досліджено та проаналізовано основні літературні джерела. В ході проведеного аналізу було встановлено, що гіп ...

Птахи Коропського району
Людина в своїй господарській діяльності використовує багатства природних екосистем і сама створює штучні або напівштучні екосистеми з метою їх збагачення і кращого пристосування до своїх потреб. Насаджені ліси і парки, поля сільськогоспода ...

Головне меню