Класифікація мутацій
Залежно від «місця» мутації розділяють на генетичні і соматичні. Генетичні - ті, що виникають у генетичному апараті статевих клітин і передаються нащадкам при статевому розмноженні. Соматичні - виникають в генетичному апараті соматичних клітин і виявляються тільки в даної особини. За причиною виникнення мутації можуть бути спонтанні або індуктивні. Спонтанні мутації - це ті , які відбуваються раптово без видимих причин, але під дією певних чинників. Індуктивні - це мутації, що відбуваються при спрямованій дії певних мутагенів. За особливостями структурних змін вирізняють мутацій :
Заміна одних азотистих основ іншими (транспозиція). Виникають в одному ланцюзі ДНК, якщо не виправляються, то при реплікації закріплюються на обох молекулах ДНК, наслідок - новий триплет, що впливає на структура білка, його просторову організацію і функції.
Зміна кількості нуклеотидних пар у структурі гена ( інсерція, делеція). Делеція - випадання, інсерція - вставка однієї або декількох пар нуклеотидів у молекуль ДНК. Відбуваються в наслідок помилок під час рекомбінації. Результатом цієї мутації є зрушення рамки зчитування інформації з генетичного коду. Наслідок - синтез поліпептидів із зміненою амінокислотною послідовністю, що призводить до порушення структури і функції білків, зміна фенотипу.
Зміна порядку послідовності нуклеотидів у складі гена (інерсії).Цей тип мутації пов’язаний з поворотом ділянки днк на 180. Наслідком є порушення нуклеотидної послідовності гена. Це призводить до зміни первинної структури поліпептиду, структури ч функції білка, порушення фенотипу.
Порушення сплайсингу. Це мутація на межі екзотів і нітронів, які порушують процесинг первинного РНК-транскрипту, наслідок - неправильне вирізянная інтронної ділянки і трансляція неінформативного довшого білка, який руйнується ферментами.
Ампліфікація (експансія) тринуклеотидних повторів - динамічна мутація, яка пов’язана з великою кількістю тринуклеотидних повторів, класичний приклад - синдром ламаної Х - хромосоми.
Розрив ланцюгів - пошкодження хімічних зв’язків між нуклеотидами.
Зшивання нуклеотидів, наприклад двох поряд розташованих тимінів, це призводить до помилок транскрипції.
мутагенез соматичний спадковий біологічний
Подібні статті
Загальна характеристика миші-крихітки
Гризуни
- клас ссавців, який досяг великого успіху і здатний адаптуватися до різних
умов. До нього належить більше 40 відсотків всіх видів ссавців. Вони
зустрічаються по всьому. Незважаючи на різноманітність способу життя та
середовища іс ...
Комахи прісних водойм
Ентомологія
– наука, яка безупинно розвивається, постійно збагачується новими даними і
новими ідеями. За 15 років ентомологія зробила величезний крок вперед у
розумінні багатьох аспектів екології, фізіології, поведінки і взаємозв`язків ком ...