«Камптозоїєві секрети»

Систематика

Одна з головних загадок Kamptozoa - їх родинні зв'язки з іншими групами безхребетних тварин. До кого вони ближче? Відповіді немає до цих пір. Точніше, відповідей багато, тільки от всі вони суперечать один одному і замість того, щоб прояснити ситуацію, тільки ще більше її заплутують. Пасує навіть молекулярна філогенетика - один з найбільш потужних сучасних методів аналізу родинних зв'язків різних типів тварин. На жаль, за його результатами, Kamptozoa виявляються близькі то до однієї, то до зовсім іншої групи безхребетних. Немає одностайності та серед дослідників - морфологів : хтось досі вважає камптозой родичами справжніх моховинок, хоча більшість вчених все ж розділяє ці групи на два окремих таксона. Деякі дослідники припускають спорідненість внутрішньопорошицевих(камптозоїв) з примітивними молюсками, основуючись на результатах порівняння нервової системи їх личинок. Деяку подібність в життєвому циклі і будові личинок виявлено у камптозой з цикліофорами ( Cycliophora ) - дуже цікавої, нещодавно відкритій групою дрібних морських безхребетних тварин, у яких чергуються стадії статевого і безстатевого розмноження.

Таким чином, питання спорідненості все ще залишається відкритим, і тільки докладні дослідження цієї загадкової групи дозволять прояснити її положення на філогенетичному дереві царства тварин.

Серце

Відразу обмовлюся, що у камптозоі серце є, але не у всіх - тільки у колоніальних, у яких, незважаючи на невеликі розміри самих особин, присутня досить протяжний (до декількох десятків сантиметрів) столон. Одиночні ж камптозоі настільки малі, що їм немає необхідності створювати спеціальний орган, який буде забезпечувати постійний струм рідини гемоцеля. У всіх колоніальних камптозой чашечка і ніжка кожної особини розділені неповною перегородкою - септою. Вона служить опорою для дуже специфічного м'язового органу - зірчастого комплексу, який складається з клітини м'язової півсфери і лежачих один під одним зірчастих клітин. Саме цей комплекс і є серце колоніальних камптозой.

Зірчастий комплекс

Який же механізм роботи зірчастого комплексу ? Єдина клітина м'язової півсфери, очевидно, виконує функцію передсердя, а сукупність зірчастих клітин - шлуночка. Роботу комплексу можна розділити на кілька фаз. У першій фазі відбувається розслаблення клітини м'язової півсфери і надходження жид кістки гемоцеля чашечки в простір під цією клітиною. Зірчасті клітини при цьому скорочені і не дозволяють рідини перетікати з чашечки в ніжку. У другій фазі зірчасті клітини розслабляються, а клітка м'язової півсфери скорочується, тому Гемолімфа видавлюється з-під клітини м'язової півсфери в апикальную зону ніжки. Потім настає наступна фаза скорочення, але на цей раз хвиля йде від верхніх зірчастих клітин, розташованих ближче до чашечки, у бік нижніх, що знаходяться в ніжці, в глиб якої і продавлюється рідина.

Хочу ще раз підкреслити, що зірчастий комплекс виникає саме у колоніальних представників Kamptozoa, так як саме у них виникає необхідність постачати поживними речовинами не тільки ніжку і чашечку (це можливо і без створення спрямованого струму рідини), а й віддалено розташований столон.

Перейти на сторінку: 1 2


Подібні статті

Еколого-ценотичні особливості та представленість родини бобових у флорі України
Бобові — дуже велика родина, що об'єднує 650 родів і до 18 000 видів, широко розповсюджених по всій суші земної кулі. Представники двох інших підродин мімозових і цезальпінієвих - значно поступаються підродині бобових за широтою свого розповсюд ...

Нормальна мікрофлора людини
Людина перебуває в постійному зовнішньому оточенні мільйонів мікроорганізмів. Вони заселяють і її внутрішнє середовище. Це нормальний мікробіологічний стан її існування. Але в разі порушення балансу співіснування мікроорганізмів (найчастіше це відбув ...

Головне меню