Шкідники і заходи захисту

Дельфініум

Дельфініумова муха - Phorbia sp.

Личинки мухи ушкоджують коріння, проробляючи в них ходи. Заражені рослини погано зростають, не квітнуть, при сильному пошкодженні гинуть надземні і підземні (кореневище) частини рослин. Зимує личинка в локоні на корінні дельфиниума. В середині травня самка відкладає яйця на грунті біля стебел молодих рослин. Монофаг.

Вибраковування і знищення сильнозараженних рослин. Внесення при посадці рослин в грунт 12%-ного дусту ГХЦГ. Під час яйцекладки обпилювання грунту довкола рослин ГХЦГ, тютюновим пилом, поливши грунти хлорофосом, рогором.

Цибульна муха - Hylemyia antigua Mg.

Безногі білуваті личинки завдовжки до 10 мм ушкоджують коріння рослин. Зимують ложнококоны другого покоління, років мухи в кінці травня. Розвиток яєць 4-8 днів, личинок 2-3 тижні, лялечок - 14-20 днів. У середній смузі два покоління: перше шкодить в червні, друге - в липні - серпні. Олігофаг. Повсюдно.

Своєчасне знищення заражених рослин. Глибока зяблевая оранка. Поливши грунти хлорофосом, рогором або обпилювання тютюновим пилом, ГХЦГ (під час яйцекладки).(3)

Гвоздика садова

Трипс гвоздичний - Taeniothrips dianthi Priesner. Личинки і дорослі особини ушкоджують квітки і листя, висмоктуючи сік; відкладання яєць і розвиток відбуваються на рослині з кінця квітня до жовтня, зимує імаго в грунті. Трипс зустрічається лише па видах роду Dianthus, приносить дуже велику шкоду гвоздикам. Олігофаг. Південь європейської частини СРСР (Чернівці, Львів). Кавказ, Таджикистан.

Дрібне, до 1 мм довжини, чорна комаха зі світлішими бахромчатими крильцями, складеними на спинці. Молоді особини - помаранчевого кольору. Самка відкладає в тканину гладіолуса до 25 яєць, з яких протягом двох тижнів розвиваються личинки, спочатку білі, потім вони стають жовтими. Для розвитку потрібна температура не нижче 10 °С, особливо сильно розмножується в суху жарку погоду. При пониженні температури до -3 °С трипе гине. У грунті не зимує, при настанні прохолодної погоди (8 .10 °С) трипе переходить під луски клубнелуковицы і разом з ними зимує в сховищі.

Трипс висмоктує соки з листя, в результаті вони стають сіруватими, сухими, шорсткими, на них помітні білясті штрихи і чорні крапки. У пазухах листя і під обгортками бутонів можна відмітити жовтих личинок і помаранчевих молодих трипсів. Квітки деформуються, не розкриваються, краї доль оцвітини стоншуються, виглядають такими, що в'януть. Верхні бутони часто не розпускаються, засихають. Квітконіс згинається.

У сховищі при досить високій температурі трипе починає активно працювати, висмоктуючи соки з клубнелуковиц. В результаті їх поверхня стає тьмяною, шорсткою, поцяткованою дрібними крапками-укусами, при сильному пошкодженні на клубнелуковице утворюються сірі і бурі кіркоподібні плями. Росток і клубнелуковица підсихає, з неї сиплеться жовтий пил, дратівливий слизову оболонку носа при очищенні гладіолусів. Трипс перелітає на 800 м, так що за одне літо він може розселитися на великому просторі.

Заходи боротьби. Протягом вегетації обприскування інсектицидами (0,2%-й хлорофос, 0,1%-й метафос) неповним в 10-15 днів. В період цвітіння концентрацію зменшують. Прибирання слід проводити рано, до настання похолодання. Після тієї, що викопала клубнелуковицы обробляють 0,1 % карбофосу протягом 10-15 мин. Весной обробку повторюють. Знищують трипсов, обробляючи клубнелуковицы гарячою водою: одну годину при температурі води 43,5 °С або 10 мін при 50 °С. Для профілактики перед посадкою вимочують протягом двох годинників в розбавленому соку часнику. (3)

Петунія

Слимаки віддають перевагу фруктовим і овочевим культурам, в яких вони охоче пожирають не лише листя, але також стебла, квітки і плоди. Не гидуватимуть слимаки і равлики також багатьма декоративними рослинами в саду.Позбавлена листя рослина надалі має вельми обмежені можливості здійснювати фотосинтез, його розвиток знаходиться під загрозою.Без знищених слимаками і равликами квіток процес зав'язування плодів стає неможливим.Що куснув слимаками і равликами і забруднений в слизі цих шкідників урожай - вельми неприємне і прикре видовище.Все це, вже не кажучи про зіпсований зовнішній вигляд рослин, дуже засмучує садівників.

У продажу є гранули метальдегіду (у Росії цей препарат продається під торгівельними марками Гроза і Мета) - це ефективний засіб, що залучає і вбиває слимаків і равликів. Проте на упаковці сказано, що даний засіб отруйний для домашніх тварин і людей, якщо воно попаде до них в травну систему. Про високу отруйність метальдегіду говорить також і той факт, що в нього доданий Bitrex (сама гірка речовина) для відлякування тварин і дітей, якщо вони раптом вирішать поласувати красивими блакитними гранулами. Виробники запевняють, що при правильному використанні цей засіб досконалий нешкідливо для людей, домашніх тварин і довкілля, але в садівничій пресі часто зустрічаються застереження його вживання. Слід зберігати і використовувати метальдегід з великою обережністю. Особливо ретельно мийте овочі і зелень, якщо ви користувалися метальдегідом на городі. Я розсипаю блакитні гранули виключно довкола декоративних рослин (хоста, дельфиниум, лофант і ін.) і лише ранньою навесні, коли молоді листочки рослин лише показуються з-під землі і особливо уразливі для слимаків.

Перейти на сторінку: 1 2 3


Подібні статті

Хижі ссавці Чернігова
Тваринний світ — одна з основних складових частин природного середовища і природних багатств нашої країни. Ссавці, або звірі, становлять велику й різноманітну групу серед тваринного світу нашої країни. Вони живуть скрізь, де є для них ї ...

Нормальна мікрофлора людини
Людина перебуває в постійному зовнішньому оточенні мільйонів мікроорганізмів. Вони заселяють і її внутрішнє середовище. Це нормальний мікробіологічний стан її існування. Але в разі порушення балансу співіснування мікроорганізмів (найчастіше це відбув ...

Головне меню