Систематична репрезентативність типу Arthropoda

Нервова система членистоногих складається з надглоткового ганглія, або головного мозку, навкологлоткових конектив і черевного нервового ланцюжка. Будова надглоткового ганглія дуже складна. Він має три відділи: передній (протоцеребрум), середній (дейтоцеребрум) та задній мозок (тритоцеребрум). Найскладнішу будову має протоцеребрум. У черевному нервовому ланцюжку часто спостерігається концентрація гангліїв і утворення складніших гангліїв. У деяких випадках усі ганглії зливаються в єдиний синганглій, як у краба або кімнатної мухи. Школа оптимизации сайтов в Москве - http://seo-kursy.com/.

Органи чуття. Більшість членистоногих мають добре розвинені органи чуття (дотику, хімічного чуття, рівноваги, зору). Очі членистоногих бувають двох типів - прості, що мають одну лінзу, й складні, або фасеткові, до складу яких входить велика кількість, інколи кілька тисяч, вічок, або оматидіїв, що щільно прилягають одне до одного. Кожен оматидій сприймає тільки одну точку предмета, що знаходиться перед ним, у результаті чого фасеткове око дає зображення, що складається з безлічі окремих точок, тобто мозаїчне. Фасеткові очі характерні для мечохвостів, більшості ракоподібних і комах, а також для викопних трилобітів.

Статева система та розмноження. Членистоногі розмножуються лише статевим шляхом. Більшість їх - роздільностатеві, хоча відомі й гермафродити. Часто присутній виразний статевий диморфізм - зовнішня відмінність самиць і самців. Запліднення внутрішнє або сперматофорне - за допомогою одягнених оболонкою пакетів сперми (сперматофорів), які самець вводить у статеві отвори самиці чи підвішує до них.

Онтогенез. Яйця дуже багаті на жовток, який оточує ядро яйцеклітини. Тому дробіння в них поверхневе й неповне. Воно зосереджене на певній ділянці поверхні яйця, що зветься зародковою смужкою. Членистоногим характерна ембріонізація розвитку, ранні етапи його проходять під захистом оболонки яйця. З яйця виходить личинка, тіло якої вже складається з кількох сегментів. Якщо після цього продовжується утворення нових сегментів, то такий тип розвитку зветься анаморфозом; якщо ж тварина вилуплюється з яйця з повним числом сегментів - епіморфозом. У деяких членистоногих розвиток прямий: з яйця виходить цілком сформована особина, але меншого розміру.

Ріст і зміна форми тіла членистоногих утруднюються через щільну нерозтяжну кутикулу, тому їх постембріональний розвиток супроводжується періодичними линяннями, коли стара кутикула скидається і замінюється новою. У той короткий період, коли нова кутикула м'яка, збільшуються розміри тіла. Линяння здійснюються під контролем нейроендокринної системи.

Класифікація. Заснована на гіпотезі про монофілетичного походження членистоногих. При цьому тип членистоногих об'єднується з оніхофор і тихоходки до групи Lobopoda.

Підтип Трілобітообразние (Trilobitomorpha - парафілетіческій таксон);

Клас Трилобіти (Trilobita).

Підтип хеліцерових (Chelicerata).

Клас Морські павуки (Pantopoda).

Клас Павукоподібні (Arachnida) (павуки, кліщі, скорпіони).

Клас Меростомові (Merostomata) (мечохвости).

Клас Евріптеріди (Gigantostraca) (гігантські морські скорпіони).

Підтип Жвалоносні (Mandibulata).

Надклас Ракоподібні (Crustacea).

Клас Реміпедіі (Remipedia).

Клас Цефалокариди (Cephalocarida).

Клас зяброногих (Branchiopoda).

Клас Ракушковие (Ostracoda).

Клас Містакокаріди (Mystacocarida).

Клас Максіллоподи (Maxillopoda).

Клас Карпоїд (Branchiura).

Клас Вищі раки (Malacostraca) (омари, креветки, краби та ін.).

Підтип Неповноусі (Atelocerata) або Трахейні.

Надклас Багатоніжки (Myriapoda).

Клас Сімфіли (Symphyla).

Клас Губоногі (Chilopoda).

Клас Двопарноногі (Diplopoda).

Клас Пауроподи (Pauropoda).

Надклас Комахи (Insecta).

Клас Потаємно-челюстні (Entognatha).

Клас Відкрито-челюсні (Ectognatha) (більша частина комах)[28].

Перейти на сторінку: 1 2 3 


Подібні статті

Особливості розмноження птахів різних видів на прикладі гусака сірого, журавля та великого строкатого дятла
Орнітологічні екскурсії захоплюють своєю неповторністю. Кожен виїзд на природу дає нові враження навіть спеціалісту. Це пояснюється перш за все особливістю самих птахів. Серед тварин птахи – найбільш показова група. На зоологічних екскурсі ...

Життєві форми одноденок
Світ безхребетних дуже різноманітний і багаточисленний. Безхребетні тварини є однієї зі складові біосфери. Вони поширені у всіх середовищах існування: вони є й у ґрунті, і у воді, і в повітрі. Багато безхребетні можуть бути показниками ...

Головне меню