Загальна характеристика виду

Систематичне положення:

Вид: Сорока звичайна (Pіca pіca)

Рід: Сорока (Pіca)

Родина: Воронові (Corvіdae)

Ряд: Горобцеподібні (Passerіformes)

Клас: Птахи (Aves)

Сорока - добре відомий птах чорно-білого забарвлення. Голова, шия, груди і спина чорні з фіолетовим або синювато-зеленим металевим відливом, живіт і плечі білі. Довгий хвіст і крила чорні.

Розміром вона приблизно з галку, важить 160-260 г. Оперення м'якого, густе, чорного кольору з білим черевом, білими плічми і білими плямами на крилах. Поширена по всій Європі, в Азії, крім півночі, Центральну Азію й Індію, у Північно-Західній Африці і західних областях Північної Америки. Звичайна в розріджених лісах півдня Середнього Сибіру. Особливо по річкових долинах і в антропогенному ландшафті. На більшій частині ареалу сорока - осілий птах і лише в зимовий час робить невеликі місцеві кочівлі. Однак місцями з північних районів вона починає значні переміщення до півдня.

Поширення

Сороки населяють усю Європу, у помірному поясі й Азію аж до Камчатки, Північно-Західну Африку і захід Північної Америки.

Спосіб життя

Звичайні сороки є осілими птахами. Вони живуть у невеликих лісах, парках, садах, гаях, перелісках, часто неподалік від людського житла. Уникають густого лісу. Сороки товариські птахи, що рідко зустрічаються поодинці, часто їх можна бачити зграйкою від двох до п'яти птахів, що перелітають з дерева на дерева з голосним стрекотанням. Після гніздування, восени й узимку збираються в зграї по декілька стільник особин.

Харчування

Як і більшість воронових, сороки харчуються самою різною їжею. У її раціон входять як дрібні ссавці, так і комахи. Також сороки часто розоряють пташині гнізда, тягаючи яйця і пташенят. Живучі по сусідству з людиною сороки не бояться поцупити яку-небудь їжу й у нього.

Розмноження

Сороки будують кілька гнізд, з яких займають лише одне. Гніздо сороки кулястої форми, побудовано із сухих гілочок і прутиків, з бічним входом. Самка відкладає 5-8 яєць у квітні, після чого висиджують їх протягом 17-18 доби.

Сороки живуть моногамними парами. Кожна пара постійно тримається на власній території площею близько 5 га. Оскільки сороки будують свої гнізда в густих кронах дерев, при виборі території особини віддають перевагу ділянкам з багатою деревною рослинністю.

Шлюбні пари, які виявилися власниками цих другорозрядних територій, перебувають під постійною загрозою розпаду пари. Як тільки хто-небудь з мешканців першосортної лісистої території овдовіє, місце загиблих відразу ж займає сорока другосортної території, що без коливань залишає колишнє місце проживання, а разом з ним і колишнього партнера. Через це в деяких поселеннях сорок щорічно біля третини всіх шлюбних союзів закінчується розводами. При цьому дезертири, що вступали в новий шлюб із власниками найкращих територій, залишали надалі в середньому більше потомство в порівнянні із сороками, що продовжують гніздитися на територіях другого сорту.


Подібні статті

Антигени, їх властивості та будова
Антиген - функціональне поняття. Ним може бути будь-яка речовина, що здатна викликати імунну відповідь. Потужними антигенами є білки. Це зрозуміло, оскільки більшість процесів імунного розпізнання - це білок-білкові взаємодії. Білковими ...

Рукокрилі Чернігова
Ряд рукокрилі (кажани) – великий ряд ссавців, здатних активно літати. Його представники поширені на всіх континентах планети від північної межі лісу до тропіків і пустель Австралії (крім Антарктиди). Живляться переважно комахами, хоча для ...

Головне меню