Гніздова біологія

Гніздовий біотоп. Поселяється в дрібнорослих лісах поблизу від узлісь, у гаях, садах, парках, чагарникових заростях заплав рік, по ярах, балкам, у горах. Великих лісових масивів уникає. Живе цей птах парами, що зберігаються й у зимовий час. Гніздо, у будівлі або ремонті якого беруть участь обидва члени пари, розташовується в густих галузях куща або дерева на висоті 2-15 м від землі. Частіше на невеликій висоті і буває добре сховано.

Опис гнізда. Будучи в багатьох місцях осілим птахом, сорока починає гніздиться дуже рано: у березні, а те й у лютому. Гніздо розташовується в густих кущах, найчастіше на невеликій висоті і буває добре сховано. Гніздо являє собою велике і складне спорудження. Зовнішня частина його складається з порівняно товстих суків, переплетених стеблами трави і скріплених глиною, а внутрішня - з більш тонких гілок. Лоток глибокий. Зсередини обмазаний глиною. Зверху і з боків він прикритий рідкими суками, що утворять високу у вигляді зводу дах, у результаті чого все гніздо має кулясту форму. Дах рідкий, але добре захищає яйця і пташенят від хижаків. Підстилка в гнізді з моху, м'якої трави, корінців і вовни. Діаметр гнізда з урахуванням виступаючих кінців суків 700 мм, діаметр основного корпуса, скріпленого глиною, 200-250 мм. Висота гнізда з дахом і кінцями суків 600-700 мм. Висота основного корпуса 230-270 мм, діаметр лотка 140 - 200 мм, глибина лотка 100-170 мм.

Опис кладки. В другій половині квітня в гніздах з'являються яйця. Кладка з 5-8 зеленуватих яєць, густо покритих буруватими цятками. Розміри яєць: (31-35) Х (22-25) мм. Наприкінці цього місяця або початку травня сорока приступає до насиджування, що продовжується 17-19 днів. Самець у цей час тримається поблизу, охороняючи гніздо і попереджаючи самку про небезпеці. Перші дні корм пташенятам носить тільки самець, а потім і самка. Поява яких спостерігається в середині травня, виліт у першій половині червня.

Після вильоту з гнізда молоді тримаються виводками, і тільки до осені вони бувають надані самі собі. Восени сороки збираються біля поселень людини, віддаючи перевагу невеликим селам і хуторам. Поблизу людського житла сороки проводять усю зиму, харчуючись тут різними відходами. З наближенням весни птаха відкочовують назад у ліс.


Подібні статті

Тропічні та субтропічні плодові рослини
Життя людини безпосередньо пов`язане з природою, а в результаті і з життям рослин. Сучасний зелений інтер`єр повинен поєднувати декоративний ефект з довго тривалістю функціонування, створювати затишок та бути повноцінним елементом архітек ...

Мілдью винограду та заходи захисту від епіфітотій
Виноград - рослина теплого клімату, тому промислове вирощування його зосереджене головним чином у південних районах. Він володіє здатністю проростати на найрізноманітніших грунтах, окрім засолених та заболочених. На Україні виноград ви ...

Головне меню