Кріп городній

Кріп (Anethum graveolens L.). Синоніми: копер, цап, кроп (укр.), шивит (узбек.), самит (Арм.), Кама (вантаж.), тилль (эсгом.).

Батьківщина - Південна Європа, Єгипет, Мала Азія. У Західній і Північній Європі відомий з XVІ століття. Розповсюджений як культурна городня рослина повсюдна. Легко вирощується в домашніх умовах у шухлядах, горщиках протягом усього року [10].

Кріп - одна із самих розповсюджених в Україні пряностей. Однак його традиційне застосування - у салати, супи, м'ясні другі блюда, а також при засолюванні огірків і помідорів - обмежено літнім часом. Кріп у нас звикли застосовувати тільки у свіжому виді. Заготівля кропу на зиму, за винятком застосовуваної подекуди і лише іноді соляної суміші, майже не ведеться. Треба помітити, що соляна суміш ліквідує багато коштовних якостей кропу, не дає справжньої консервації. А тим часом кріп можна успішно сушити і зберігати в сухому виді протягом усього року. При правильному сушінні кріп не втрачає ні кольору, ні своїх властивостей.

Сухий і свіжий кріп можна в збільшених дозах уживати при гасінні і смажень риби, особливо салаки (так називана салака по-фінськи). Для цього треба густо пересипати рибу кропом, змішаним з чорним перцем, петрушкою і цибулею так, щоб вона була закрита кропом і лежала б на підстилці з зелені. У такий спосіб можна жарити всяку морську рибу - вона стає значно ніжніше.

Узимку поряд із сушеним кропом можна вживати також насіння кропу, що дуже добре зберігаються. Їх можна вводити при випіканні коржів і пампушок, у супи, маринади, додавати в юшку, до відварної і тушкованої риби.

Крім власне кропу в сучасній кухні вживають також кропову олію (у дрібних дозах) і кропову есенцію, що представляє собою 20%-ный спиртової розчин кропової олії. Користуватися цими концентрованими пряностями треба досить обережно, щоб не зіпсувати блюдо. Частіше вони застосовуються не в домашній кухні, а в суспільному харчуванні.

У домашній кухні можна готувати кроповий настій для замісу на ньому лапшового тесту. Він повідомляє дуже приємний аромат домашній локшині. Робиться він нескладно. У неглибоку каструлю кладуть мелконарезанный кріп, заливають невеликою кількістю води і наполягають 2 години. Після цього кріп добре віджимають і на отриманому настої замішують локшину. У результаті локшина і суп виходять дуже ароматними, причому аромат цей дуже тонкий і ніжний [11].

Плоди кропу тонізують слизову оболонку шлунка і діють кармінативно (гонить гази), діуретично (сечогінно), спазмолітично, пригнічує рефлекс блювання при морській хворобі, діє седативно і лактогінно (молокогінно). Використовуються при лікуванні артеріальної гіпертонії, профілактично при стенокардії, при безсонні, метеоризмі, кольках у животі, при нестачі молока у годувальниць, для підвищення апетиту і поліпшення травлення. Водний екстракт плодів кропу у співвідношенні 2,5: 100 дає заспокійливий ефект при кишкових кольках у малят. При гострому і хронічному бронхіті стимулює відхаркування, оскільки розріджує секрети і активізує війчастий епітелій.

Висновок

Ефіроолійні культури належать до різних ботанічних родин та видів. Об'єднує їх наявність ефірної олії, яка нагромаджується в рослині або окремих її частинах — насінні, лиртках, пелюстках квіток. Ефірна олія містить природні ароматичні речовини, що надають рослинам специфічного запаху, їй притаманна леткість та масляниста консистенція, а основу становлять суміші різних органічних сполук, серед яких найголовнішими є терпеноїди.

Перейти на сторінку: 1 2


Подібні статті

Мінерали в харчуванні людини
Мінеральні речовини входять в склад тканин організму людини, ферментів, гормонів. Вони відіграють велику роль в пластичних процесах, у формуванні і побудові тканин організму, особливо скелету, підтримання кислотно-лужної рівноваги, створен ...

Будова, функції та методи дослідження мітохондрій
Мітохондрії (від греч. mitos - нитка і chondrion - зернятко, крупинка), хондріосоми, які постійно присутні в клітинах тварин і рослин, органоїд, який забезпечує клітинне дихання, у результаті якого енергія вивільнюється або акумулюється в ...

Головне меню