Стимуляція ГГА системи як доказ прямого впливу цитокінів на ЦНС

Швидкий ефект IL-1 та інших цитокінів на гіпоталамну секрецію CRF in vivo і in vitro, разом із зменшенням плазмового рівня АКТГ у відповідь на цитокіни зумовлене інгібіторами CRF вказують, що ЦНС є первинною мішенню дії цитокінів при стимуляції секреторної активності ГГA осі. Однак, велика кількість досліджень in vitro також вказало на можливість прямого ефекту цитокінів на секрецію АКТГ гіпофізом і секрецію глюкокортикоїдів наднирниками [7, 9, 10].

Підсумок

Цитокіни відіграють важливу роль у підтриманні гомеостазу організму та у інтеграції взаємодії різних його систем, в тому числі нервової, імунної та ендокринної. Вони є універсальним кодом для міжклітинних взаємодій.

Для нервової тканини характерна експресія цитокінів та їх рецепторів. Основними продуцентами цитокінів є клітини глії, а експресія рецепторів цитокінів характерна для багатьох популяцій клітин, в тому числі і для нейронів. Проте експресія цитокінів та їх рецепторів різниться у різних структурах мозку і найбільше виражена у гіпоталамусі, гіпокампі, судинному сплетенні та судинному органі термінальної пластинки, що пов’язано із особливостями впливу цитокінів, особливо системних, на головний мозок.

Цитокіни беруть участь у процесах росту та регенерації нервової тканини (ростові фактори, нейтрофіни), регуляції синтезу медіаторів та взаємодії з імунною системою, що проявляеться у регулюванні як системної імунної відповіді, так і імунних процесів у головному мозку. Вони чинять істотний вплив на секреторну активність ГГА системи, інтегруючи таким чином діяльність нервової, ендокринної та імунної систем.

При патологічних процесах можуть відігравати негативну роль, сприяючи деструктивним та нейродегенеративним процесам, особливо при пошкодженні ГЕБ.

Перейти на сторінку: 1 2 


Подібні статті

Селекція дуба звичайного та ялиці білої
Дуб звичайний (Quercus robur L.) Могутнє дерево 20-50 м заввишки з шатроподібною або широкопірамідальною кроною і міцними гілками. Молоді гілки зеленувато-бурі або червонуваті, голі або ледве опушені. Стовбур товстий 1-1,5 м у діаметр ...

Хвойні інтродуценти в озелененні урботериторій
Актуальність. В сучасних умовах всебічного посилення антропогенного впливу на природні системи особливого значення набуває проблема збереження біорізноманіття, в тому числі видів рослин. Сучасний рослинний світ Чернігівщини нараховує понад ...

Головне меню