Методи оздоровлення посадкового матеріалу від вірусної інфекції

Попередня термотерапія вихідних рослин дає змогу оздоровлювати їх від вірусів за допомогою використання меристемних експлантатів розміром 0,3-0,8 мм. Проте застосування термотерапії у деяких випадках призводить до відставання у рості і деформації органів меристемних рослин, посилення латентної вірусної інфекції. Тому для підвищення ефективності виходу оздоровлених меристемних рослин використовують хіміотерапію.

Останнім часом отримано позитивні результати за використання в середовищі, на якому культивують меристеми, аналога гуанозину - 1р-Д-рибофуранозил-1,2,4- триазолкарбоксаміду. Цей препарат, що одержав комерційну назву "віразол" (синтетичний рибавірин), доданий до поживного середовища в концентрації 40 - 200 мМ, збільшує відсоток безвірусних меристемних рослин до 80 - 100% за 0 - 41% у контролі. Подібну дію мають також НЕО-ДНТ та ДІАС-ДНТ. Оздоровлені застосуванням меристемної культури рослини розмножують далі звичайним методом мікроклонального розмноження.

Винятком є техніка мікрощеплення, яку застосовують для оздоровлення цитрусових рослин, персиків і яблуні. Для цитрусових потреба у застосуванні цієї техніки пов'язана із слабким ефектом у разі використання меристем маленького розміру. Більш успішних результатів досягають у разі щеплення меристеми лимонів і апельсинів розміром 0,14 - 0,18 мм на пробіркові підщепи, отримані з насіння. Можна одержати 30 - 50% успішних щеплень, 95% щеплених рослин зберігається при висаджуванні у ґрунт. Пагони цитрусових позбавлені ювенільних ознак, цвітіння і плодоношення їх прискорюється. Із семи вірусів, поширених у цитрусових, для п'ятьох оздоровлення спостерігали на рівні 100% щеплених рослин, для двох - 80 -98%.

Перейти на сторінку: 1 2 


Подібні статті

Привчання собак до пошуку та виявлення речей людини на ділянці місцевості
На сьогоднішній день в Державної прикордонної служби України є велика кількість технічних засобів, які посилюють прикордонні наряди, але службовий собака залишається незамінним засобом посилення. Використання кінолога з підготовленою соб ...

Поведінка самців щурів лінії Вістар при різних світлових режимах
В основі життєдіяльності живого організму лежать ритмічність і рухомість його фізіологічних, біохімічних та біофізичних функцій. Це енергетично вигідна і найбільш оптимальна форма існування. Узгодженність у часі і просторі всіх життєзабезп ...

Головне меню