Технологія отримання оздоровленого посадкового матеріалу картоплі

Основні етапи отримання оздоровленого посадкового матеріалу картоплі наведено на рис. 7.

Рис.7. Схема отримання оздоровленого посадкового матеріалу картоплі

Для термотерапії відбирають бульби, типові для даного сорту за зовнішніми ознаками без видимих уражень, миють їх та розміщують в кюветах з піском. Кювети з бульбами витримують при температурі 37°С і вологості 75% протягом 35- 50 днів. Через 7-10 днів бульби підкормлюють розчином мікроелементів для отримання етіолованих паростків, концентрація вірусів у яких менша ніж у зелених. Термотерапія дозволяє повністю позбавитися від вірусу скручування листя картоплі, але не дозволяє позбавитися від інших вірусів картоплі в повному обсязі.

Паростки бульб після термотерапії довжиною 2 см стерилізують у 0,1% розчині діациду 30 - 50 хв. і тричі промивають стерильною водою. Стерилізувати паростки можна в 1 - 6 % розчині гіпохлориду кальцію або 0,1 % розчині сулеми. Меристему розміром 0,1 - 0,25 мм виділяють в ламінарному боксі під мікроскопом за допомогою медичної голки. Меристему висаджують на модифіковане середовище Мурасіге-Скуга і вирощують при температурі 25°С, вологості 70%, освітленні 6000 люкс, фотоперіоді 16 год. В поживне середовище може бути внесений віразол.

Отриману з меристеми рослину черенкують і перевіряють на наявність вірусної інфекції методом імуноферментного аналізу та електронної мікроскопії. В подальшому здійснюють розмноження оздоровлених рослин. Рослини черенкують на черенки з одним листочком, які розміщують на середовищі Мурасіге-Скуга і вирощують при температурі18 - 25°С, вологості 70%, освітленні 6000 - 8000 люкс, фотоперіоді 16 год. Через 20 - 30 днів отримують рослину з кореневою системою придатну до нового черенкування. Рослини, що розмножені в пробірках, висаджують в теплиці для отримання першого клубневого покоління.

Можлива інша технологія отримання першого клубневого покоління: отримання мініклубней. Для цього пробіркові рослини картоплі висаджують в теплиці дуже щільно - це дозволяє економити площу теплиці і отримувати максимальну кількість мінібульб з одиниці площі. Мінібульби мають розмір 15 - 30 мм і можуть бути використані як для повторної висадки в теплиці, так і для висадки в умовах відкритого ґрунту.


Подібні статті

Кишковопорожнинні
Кишковопорожнинні здавна відомі людині. Ще давньогрецький учений Аристотель писав про деяких представників цього типу. Він, як згодом і багато інших вчених, вважав їх чимось середнім між тваринами та рослинами (такі самі проблеми були з си ...

Еволюційна палеонтологія Ковалевського
Відомий австрійський палеонтолог Р. Гернес (Rudolf Hoernes, 1850–1912) у своїй книзі про вимирання видів, родів і більш великих груп, писав, що В.О. Ковалевський повинен вважатися попередником Копа й Осборна як «справжніх засновників неол ...

Головне меню