Сальтаторне поширення нервового імпульсу
У мієлінізованому нервовому волокні ділянки мембрани, покриті мієліновою оболонкою, є незбудливими; збудження може виникати тільки в ділянках мембрани, розташованих в області перехоплень Ренвьє, де перебуває максимальна кількість керованих потенціалчуттєвих натрієвих каналів - 12000 на 1мкм. Час проведення порушення по мієліновому волокну назад пропорційно довжині між перехопленнями.
Поширення потенціалу по немієлізованому й мієлінізованому волокнах.
При розвитку ПД в одному з перехоплень Ренвьє відбувається реверсія заряду мембрани. Між електронегативними й електропозитивними ділянками мембрани виникає електричний струм, що подразнює сусідні ділянки мембрани. Однак стан порушення може перейти тільки на ділянку мембрани в області наступного перехоплення Ренвьєе. Таким чином, порушення поширюється по мембрані стрибкоподібно (сальтаторно) від одного перехоплення Ренвьє до іншого. "Перестрибування" ПД через ділянку між перехопленнями можливо тому, що амплітуда ПД в 5-6 разів перевищує граничну величину, необхідну для збудження середнього перехоплення. ПД може "перестрибувати" навіть через два міжперехватних проміжки. Сальтаторне проведення порушення є високошвидкісним, высокоекономічним.
Швидкість поширення ПД у фазних м’язових волокнах набагато менша (1-5 м/с), ніж у нервових волокнах такого ж діаметру. Це пов’язане в першу чергу з більшою вхідною ємністю мембрани, зумовленою тубуляторною системою м’язового волокна.
Швидкість проведення збудження в гладеньких м’язах невелика та складає декілька см/с.
Подібні статті
Будова, функції та методи дослідження мітохондрій
Мітохондрії (від греч. mitos - нитка і chondrion -
зернятко, крупинка), хондріосоми, які постійно присутні в клітинах тварин і
рослин, органоїд, який забезпечує клітинне дихання, у результаті якого енергія
вивільнюється або акумулюється в ...
Праця як прорив до свободи
Що
таке праця? Праця - це той місток, що прокладений від первісної до сучасної
людини. Саме вона зробила нас тим, ким ми є. Ми перестали ховатись від
блискавки, думаючи, що це боги карають нас за неслухняність, перестали чекати
літа, аби ...