Склад крові. Плазма. Сироватка
Кров відноситься до опорно-трофічних тканин. Вона складається з клітин - формених елементів і міжклітинної речовини - плазми. До форменим елементам крові належать еритроцити, лейкоцити і тромбоцити. Плазма крові являє собою рідину. Кров - єдина тканина організму, де міжклітинний речовина є рідиною.
Щоб відокремити формені елементи від плазми, кров треба вберегти від згортання і відцентрифуговувати. Формені елементи як більш важкі осядуть, а над ними буде шар прозорою, злегка опалесцентний рідини жовтого кольору - плазми крові.
Плазма крові складається з води та сухої речовини (9:1), яке включає органічні і неорганічні сполуки. Органічні речовини плазми крові представляють білки альбуміни, глобуліни, фібриноген, протромбін та інші - 60-90 г / л, амінокислоти - 5-14 мг/100 мл, сечовина - 3,33-8,32 ммоль / л, глюкоза - 0, 6-1,2 г / л, нейтральні жири - 1,5-3,0 г / л, мінеральні речовини - 9 г / л (переважно іони натрію, калію, кальцію, фосфору, хлору), ферменти, гормони і інші речовини .
Питома вага плазми становить 1,025-1,029, рН незначно коливається в межах 7,37 - 7,43. Сироватка - це плазма, в якій немає фібриногену та деяких інших речовин, що беруть участь в згортанні. Згортатися здатна не тільки кров, але і плазма. Плазма бере участь у багатьох процесах життєдіяльності організму. Вона переносить клітини крові, живильні речовини і продукти метаболізму і служить сполучною ланкою між усіма екстраваскулярними (тобто знаходяться поза кровоносних судин) рідинами; останні включають, зокрема, міжклітинну рідину, і через неї здійснюється зв'язок з клітинами і їх вмістом. Таким чином плазма контактує з нирками, печінкою та іншими органами і тим самим підтримує сталість внутрішнього середовища організму, тобто гомеостаз.
Реакція крові може коливатися максимум до рН 7,8 і мінімум до рН 7,0. порушення реакції крові, зниження (ацидоз) і підвищення (алкалоз) її може призвести до загибелі тварини. Реакцію плазми крові забезпечують чотири буферні системи: карбонатна, фосфатна, гемоглобіну і білків плазми крові.
Концентрація розчинених у плазмі речовин може побут виражена осмотичним тиском. Осмотичний тиск в більшій мірі забезпечується хлоридом натрію. Розчин хлориду натрію в концентрації 0,85% має таке ж осмотичний тиск, як і тиск плазми крові.
Якщо об'єм крові прийняти за 100%, то формені елементи складають близько 40-45%, а плазма - 50-60%. Обсяг формених елементів у крові, головним чином еритроцитів, називається гематокритною величиною або гематокритом. Гематокрит може бути виражений у відсотках (40-45%) або в літрах еритроцитів, що знаходяться в одному літрі крові (0,40-0,45 л / л)
Коли тварина давно не поїла або вона втратило багато рідини (сильне потіння, пронос, рясна блювота), то гематокритна величина зростає. У цьому випадку говорять про «згущення» крові. Такий стан несприятливо для організму, тому що істотно збільшується опір крові при її русі, що змушує серце сильніше скорочуватися. У порядку компенсації переходить частина води з тканинної рідини в кров, зменшується її виділення нирками і, як наслідок, виникає спрага. Зменшення гематокриту частіше має місце при захворюванні - при зниженні утворення еритроцитів, посиленому їх руйнуванні або після крововтрати.
Подібні статті
Лікарські рослини урочища Вістова Калуського району
Мета роботи: вивчити лікарські рослини урочища
Вістова
Завдання:
1.
скласти
перелік лікарських рослин урочища.
2.
провести
флористичний аналіз.
3.
вивчити
лікарські види рослин.
...
Флора прісних вод
Актуальність
. Ми живемо в епоху гострого конфлікту між людським суспільством та природою, коли нераціональна господарська діяльність порушила динамічну рівновагу біосфери нашої планети, що спричинило її прогресуюче руйнування. Цей процес супроводжу ...