Еритроцити. Будова, функції, кількість

Еритроцити виникли в процесі еволюції як клітини, що містять дихальні пігменти, які здійснюють перенесення кисню і діоксиду вуглецю. Зрілі еритроцити у рептилій, амфібій, риб і птахів мають ядра. Еритроцити ссавців - без'ядерні; ядра зникають на ранній стадії розвитку в кістковому мозку. Еритроцити можуть бути у формі двояко ввігнутого диска, круглі або овальні (овальні у лам і верблюдів), діаметр становить 0,007 мм, товщина - 0,002 мм,. У 1 мм3 крові людини міститься 4,5-5 млн. еритроцитів. Загальна поверхня всіх еритроцитів, через яку відбувається поглинання і віддача О2 і СО2, складає близько 3000 м2, що в 1500 разів перевищує поверхню всього тіла.

Кожен еритроцит жовтувато-зеленого кольору, але в товстому шарі еритроцитарна маса червоного кольору (грец. Erytros - червоний). Червоний колір крові обумовлений наявністю в еритроцитах гемоглобіну.

Утворюються еритроцити в червоному кістковому мозку. Середня тривалість їхнього існування становить приблизно 120 діб, Руйнуються вони в селезінці та в печінці, лише невелика їх частина піддається фагоцитозу в судинному руслі.

Еритроцити, що знаходяться в судинному руслі, неоднорідні. Вони розрізняються за віком, формою, розміром, стійкості до несприятливих факторів. У периферичної крові одночасно перебувають молоді, зрілі та старі еритроцити. Молоді еритроцити в цитоплазмі мають включення - залишки ядерної субстанції і називаються ретикулоцити. У нормі ретикулоцити становлять не більше 1% від всіх еритроцитів, підвищене їх зміст вказує на посилення еритропоезу.

Двоввігнуті форма еритроцитів забезпечує велику площу поверхні, тому загальна поверхня еритроцитів в 1,5-2,0 тисячі разів перевищує поверхню тіла тварини. Частина еритроцитів мають кулясту форму з виступами (шипиками), такі еритроцити називаються ехіноцити. Деякі еритроцити - куполоподібної форми - стомацити.

Еритроцит складається з тонкої сітчастою строми, осередки якої заповнені пігментом гемоглобіном і більш щільної оболонки.

Оболонка еритроцитів, як і всіх клітин, складається з двох молекулярних ліпідних шарів, в які вбудовані білкові молекули. Одні молекули утворюють іонні канали для транспорту речовин, інші є рецепторами, або мають антигенні властивості. У мембрані еритроцитів високий рівень холінестерази, що оберігає їх від плазмового ацетилхоліну.

Через напівпроникну мембрану еритроцитів добре проходять кисень і вуглекислий газ, вода, іони хлору, бікарбонати. Іони калію і натрію проникають через мембрану повільно, а для іонів кальцію, білкових і ліпідних молекул мембрана не проникна. Іонний склад еритроцитів відрізняється від складу плазми крові: всередині еритроцитів підтримується більш висока концентрація іонів калію і менша натрію, ніж у плазмі крові. Градієнт концентрацій вказаних іонів зберігається за рахунок роботи натрій-калієвого насоса.

Функції еритроцитів:

1. перенесення кисню від легень до тканин і діоксиду вуглецю від тканин до легень.

2. підтримку рН крові (гемоглобін і оксигемоглобін складають одну з буферних систем крові)

3. підтримання іонного гомеостазу за рахунок обміну іонами між плазмою та еритроцитами.

4. участь у водному і сольовому обміні.

5. адсорбція токсинів, в тому числі продуктів розпаду білка, що зменшує їх концентрацію в плазмі крові і перешкоджає переходу в тканині

Перейти на сторінку: 1 2 3


Подібні статті

Життя в межах внутрішніх водойм
Водні об'єкти, розташовані серед суходільних масивів, називають континентальними, або внутрішніми. Вони поділяються на водойми, або водні об'єкти уповільненого стоку, і водотоки — водні об'єкти прискореного стоку. Водойми уповільненого сто ...

Характеристика підродини Шпротоподібні, або Звичайні оселедці (Clupeinae)
Шпротоподібні, або звичайні оселедці, являють собою групу найважливіших для людини оселедцевих риб, що включає північних морських оселедців, сардин, сардинел, шпротів, тюльок і інші роди. Сюди входять 12 родів з 40–45 видами. Види трьох ...

Головне меню