Еритроцити. Будова, функції, кількість

6. участь у ферментативних процесах, у транспорті поживних речовин - глюкози, амінокислот.

Кількість еритроцитів у крові:

У середньому у великої рогатої худоби в 1 л крові міститься (5-7) • 1012 еритроцитів. коефіцієнт 1012 називається «тера», і загальний вид запису наступний: 5-7 Т / л. У свиней в крові міститься 5-8 Т / л, у кіз до 14 Т / л. У кіз велика кількість еритроцитів зумовлено тим, що вони дуже маленького розміру, тому обсяг всіх еритроцитів у кіз такий же як і в інших тварин.

Зміст еритроцитів у крові у коней залежить від їх породи та господарського використання: у коней крокових порід - 6-8 Т / л, у рисистих - 8-10, а у верхових до 11 Т / л. Чим більша потреба організму в кисні і поживних речовинах, тим більше еритроцитів міститься в крові. У високопродуктивних корів рівень еритроцитів відповідає верхній межі норми, у низьзкомолочних - нижньої.

У новонароджених тварин кількість еритроцитів у крові завжди більше, ніж у дорослих. Так у телят 1-6-місячного віку вміст еритроцитів доходить до 8-10 Т / л і стабілізується на рівні властивому дорослим до 5-6 років. У самців в крові міститься більше еритроцитів, ніж у самок.

Рівень вмісту еритроцитів у крові змінюється. Зменшення кількості еритроцитів нижче норми (еозінопенія) у дорослих тварин зазвичай спостерігається при захворюваннях, а підвищення понад норму можливо і при захворюваннях і у здорових тварин. Збільшення вмісту еритроцитів у крові у здорових тварин називається фізіологічним еритроцитозом. Розрізняють 3 форми: перерозподільний, істинний і відносний.

Перерозподільний еритроцитоз виникає швидко і є механізмом термінової мобілізації еритроцитів при раптовому навантаженні - фізичної, або емоційною. При навантаженні виникає кисневе голодування тканин, в крові накопичуються недоокислені продукти обміну. Подразнюються хеморецептори судин, порушення передається в ЦНС. Відповідна реакція здійснюється за участю синоптичної нервової системи. Відбувається викид крові із кров'яних депо і синусів кісткового мозку. Таким чином механізми перерозподільного еритроцитозу спрямовані на перерозподіл наявного запасу еритроцитів між депо і циркулюючої кров'ю. Після припинення навантаження вміст еритроцитів у крові відновлюється.

Істинний еритроцитоз характеризується збільшенням активності кістково-мозкового кровотворення. Для розвитку його потрібно більш тривалий час, а регуляторні процеси виявляються більш складними. Індикується тривалою кисневою недостатністю тканин з утворенням у нирках низькомолекулярного білка - еритропоетину, який і активізує еритроцитоз. Істинний еритроцитоз зазвичай розвивається при систематичних тренуваннях, тривалому утриманні тварин в умовах зниженого атмосферного тиску.

Відносний еритроцитоз не пов'язаний ні з перерозподілом крові, ні з виробленням нових еритроцитів. Відносний еритроцитоз спостерігається при зневодненні тваринного, внаслідок чого зростає гематокрит

Висновок

Для нормальної діяльності всіх органів і систем організму необхідно постійне постачання їх кров'ю. Припинення кровообігу навіть на короткий термін (у мозку всього на кілька хвилин) викликає незворотні зміни. Це обумовлено тим, що кров виконує в організмі важливі функції, необхідні для життя.

У крові безперервно йдуть процеси руйнування і освіти формених елементів. Регулювання кровотворення відбувається нейрогуморальним шляхом. Нервові й ендокринні впливу здійснюються за рахунок специфічних посередників - гемопоетинів. Еритропоетин - стимулятори еритропоезу. Вони утворюються в печінці, селезінці, але головним місцем їх утворення вважаються нирки. Еритропоетин є поліпептидами відносно невеликий молекулярної маси. Їх кількість в крові збільшується при зменшенні кількості еритроцитів.

Перейти на сторінку: 1 2 3


Подібні статті

Історія розвитку зоології в ХІХ-ХХ в
Актуальність. У житті людей тварини завжди відігравали надзвичайно велику роль. Тому зрозуміло, що людство з давніх-давен цікавилось тваринним світом. Історичні довідки про зоологічні дослідження сягають у далеке минуле. Зоологія досить ці ...

Еволюція органічного світу по ерах
За даними палеонтології і геології, історія Землі і життя на ній розділена на п'ять ер, кожна з них характеризується певними організмами, що переважали протягом цієї ери. Кожна ера розділяється на декілька періодів, а період у свою чергу - ...

Головне меню