Еритроцити. Будова, функції, кількість

6. участь у ферментативних процесах, у транспорті поживних речовин - глюкози, амінокислот.

Кількість еритроцитів у крові:

У середньому у великої рогатої худоби в 1 л крові міститься (5-7) • 1012 еритроцитів. коефіцієнт 1012 називається «тера», і загальний вид запису наступний: 5-7 Т / л. У свиней в крові міститься 5-8 Т / л, у кіз до 14 Т / л. У кіз велика кількість еритроцитів зумовлено тим, що вони дуже маленького розміру, тому обсяг всіх еритроцитів у кіз такий же як і в інших тварин.

Зміст еритроцитів у крові у коней залежить від їх породи та господарського використання: у коней крокових порід - 6-8 Т / л, у рисистих - 8-10, а у верхових до 11 Т / л. Чим більша потреба організму в кисні і поживних речовинах, тим більше еритроцитів міститься в крові. У високопродуктивних корів рівень еритроцитів відповідає верхній межі норми, у низьзкомолочних - нижньої.

У новонароджених тварин кількість еритроцитів у крові завжди більше, ніж у дорослих. Так у телят 1-6-місячного віку вміст еритроцитів доходить до 8-10 Т / л і стабілізується на рівні властивому дорослим до 5-6 років. У самців в крові міститься більше еритроцитів, ніж у самок.

Рівень вмісту еритроцитів у крові змінюється. Зменшення кількості еритроцитів нижче норми (еозінопенія) у дорослих тварин зазвичай спостерігається при захворюваннях, а підвищення понад норму можливо і при захворюваннях і у здорових тварин. Збільшення вмісту еритроцитів у крові у здорових тварин називається фізіологічним еритроцитозом. Розрізняють 3 форми: перерозподільний, істинний і відносний.

Перерозподільний еритроцитоз виникає швидко і є механізмом термінової мобілізації еритроцитів при раптовому навантаженні - фізичної, або емоційною. При навантаженні виникає кисневе голодування тканин, в крові накопичуються недоокислені продукти обміну. Подразнюються хеморецептори судин, порушення передається в ЦНС. Відповідна реакція здійснюється за участю синоптичної нервової системи. Відбувається викид крові із кров'яних депо і синусів кісткового мозку. Таким чином механізми перерозподільного еритроцитозу спрямовані на перерозподіл наявного запасу еритроцитів між депо і циркулюючої кров'ю. Після припинення навантаження вміст еритроцитів у крові відновлюється.

Істинний еритроцитоз характеризується збільшенням активності кістково-мозкового кровотворення. Для розвитку його потрібно більш тривалий час, а регуляторні процеси виявляються більш складними. Індикується тривалою кисневою недостатністю тканин з утворенням у нирках низькомолекулярного білка - еритропоетину, який і активізує еритроцитоз. Істинний еритроцитоз зазвичай розвивається при систематичних тренуваннях, тривалому утриманні тварин в умовах зниженого атмосферного тиску.

Відносний еритроцитоз не пов'язаний ні з перерозподілом крові, ні з виробленням нових еритроцитів. Відносний еритроцитоз спостерігається при зневодненні тваринного, внаслідок чого зростає гематокрит

Висновок

Для нормальної діяльності всіх органів і систем організму необхідно постійне постачання їх кров'ю. Припинення кровообігу навіть на короткий термін (у мозку всього на кілька хвилин) викликає незворотні зміни. Це обумовлено тим, що кров виконує в організмі важливі функції, необхідні для життя.

У крові безперервно йдуть процеси руйнування і освіти формених елементів. Регулювання кровотворення відбувається нейрогуморальним шляхом. Нервові й ендокринні впливу здійснюються за рахунок специфічних посередників - гемопоетинів. Еритропоетин - стимулятори еритропоезу. Вони утворюються в печінці, селезінці, але головним місцем їх утворення вважаються нирки. Еритропоетин є поліпептидами відносно невеликий молекулярної маси. Їх кількість в крові збільшується при зменшенні кількості еритроцитів.

Перейти на сторінку: 1 2 3


Подібні статті

Загальна характеристика миші-крихітки
Гризуни - клас ссавців, який досяг великого успіху і здатний адаптуватися до різних умов. До нього належить більше 40 відсотків всіх видів ссавців. Вони зустрічаються по всьому. Незважаючи на різноманітність способу життя та середовища іс ...

Вплив елементарних еволюційних факторів на генофонди людських популяцій
Клітинні і фізико-хімічні організми спадковості і мінливості універсальні для всіх живих істот, включаючи людину. Встановлена певна залежність життєдіяльності індивідууму від властивостей його генотипу. Більшу частину своєї історії людство ...

Головне меню