Котушка рогова

Представник родини прісноводних сидячооких молюсків із завитою раковиною. Раковина коричнева (у котушки рогової звичайної - Planorbіs corneus vulgarіs) або рожево-червона (у котушки рогової червоної - Planorbіs corneus var. rubra), тонка, кругла, із приплющеними спіралями, ясно видимими як зверху, так і знизу. Діаметр раковини котушки рогової червоної - до 20 мм, роговий - до 35 мм, товщина до 10 мм. Сама тварина має конічну форму, дуже подовжену і плазує на досить широкій, плоскій нозі. Голова його постачена, як голови всіх равликів, двома ріжками - довгими, тонкими, щупальцями, при підставі яких на внутрішній стороні поміщені очі. Рот розташований знизу голови і розрізаний у формі букви Т, верхню губу його складає серпоподібна, рогова пластинка, а нижню - короткий язичок, покритий безліччю дрібних щетинистих зубчиків.

Цікавий також спосіб пересування її по воді. Перевернувши раковиною вниз, а слизуватою ногою догори, вона повзе по воді, як по твердій поверхні, причому робить це досить швидко. Причина цього повзання котушки полягає в тому, що, вимагає для свого дихання дуже багато кисню, вона повинна запасатися ним безпосередньо з атмосферного повітря.

Дихаючи легенями, цей равлик для полегшення пересування по поверхні вбирає атмосферне повітря в легеневу порожнину і тим самим зменшує вагу свого тіла. Змінюючи обсяг повітряного простору у своїй раковині, вона опускається і піднімається у воді. Якщо потривожити повзучу по поверхні води котушку, то вона швидко сховається у свою раковину, випустивши при цьому із себе кілька пухирців повітря. Цим вона зменшить кількість його в раковині, вага її тіла збільшиться, і вона опуститься на дно. Розширивши ж свою повітряну порожнину в раковині, вона, навпаки, зробиться легшою і підніметься.

Навесні самки котушок покривають нижню поверхню листків ікрою. Ікра відкладається в круглі, світло-коричневі, студенисті купки, які містять по 30 -40 ікринок. З ікринок через шість тижнів виходять маленькі, трохи більші шпилькової голівки, равлики, які ростуть досить швидко. Таких студенистих купок кожна котушка відкладає більш 100 штук.

Досягши повного розвитку, котушки живуть недовго, біля трьох років.

Місце існування котушок - болота і тінисті ставки.

Дрібні котушки поїдають здебільшого лише побурілі, гниючі частини рослин, а тому їх можна бачити на зів'ялих листах. Вони об'їдають у них тільки м'яку частину, не торкаючи жилок, так що від листа залишається лише кістяк.

Котушки - найкращі мешканці для невеликих акваріумів, однак їх не треба саджати з великими рибами.


Подібні статті

Життя і наукова діяльність Чарльза Дарвіна
Ч. Дарвін жив в епоху бурхливого суспільного розвитку, коли при­родознавство було на піднесенні, в науці здійснювались важливі від­криття. Він не мав систематичної біологічної освіти (два роки нав­чався на медичному факультеті в Едінбурзі ...

Учення В.І. Вернадського про ноосферу
Ноосфера ("мисляча оболонка", сфера розуму) – вища стадія розвитку біосфери. Це сфера взаємодії природи і суспільства, в межах якої розумна людська діяльність стає головним, визначаючим чинником розвитку. Чому виникло поняття & ...

Головне меню