Клас сосальщики, або трематоди

Клас сосальщики, або трематоди (Trematoda, від греч. trema, trematos – отвір, eidos – вигляд, форма) – клас широко поширених паразитичних плоских черв'яків, подіям від дегенеріровавших ректальних турбеллярій.

Рис. 4. Будова сосальщика

Ці черв'яки паразитують або на (ектопаразити), або усередині (ендопаразити) інших тварин [Крылов М.В., 1996, Чебышева Н.В., 2008].

Тіло покрите кутикулою, присутні одна або більш за присоски для прикріплення до господаря. Високо розвинена репродуктивна система (пристосування до паразитичного способу життя). Більшість гермафродити. Життєвий цикл ектопаразитів зазвичай нескладний і не вимагає зміни господарів, що належать до різних видів. Проте для деяких трематод, особливо ендопаразитів, така зміна обов'язкова: у кожному господарі протікає певна стадія розвитку червя [Ястребов М.В., 1996].

Сосальщики.

Рис. 5. Сосальщики. Зліва направо: печінкова двуустка, китайська двуустка, японська шистосома

Так, доросла печінкова двуустка приголомшує печінку деяких ссавців, включаючи людину, а її личинки живуть в прісноводому равлику (малому прудовіке). Подовжене листоподібне тіло має довжину від десятих доль міліметра до 1,3 м. На шкірному епітелії немає вій, але зазвичай є лусочки і горбки. Два присоски, розташовані в ротового отвору і в черевній частині тіла, а в деяких форм і хітиновий Шип служить для прикріплення паразита до тканин господаря. В'язка їжа поглинається шляхом смоктальних рухів.

Майже всі сосальщики відкладають яйця, деякі живородящі. Війкова личинка потрапляє в проміжного господаря – молюска, де шляхом багаточисельних ділень і декількох послідовних метаморфозов утворює хвостаті личинки. Вони виходять з тіла молюска в зовнішнє середовище і потрапляють в остаточного господаря – хребетна тварина.

В одних сосальщиков деякі стадії життєвого циклу зредуковані, в інших же, навпаки, є додаткові господарі. Сосальщики (наприклад, печінкова двуустка) паразитують в печінці, підшлунковій залозі, кишечнику, легенях, в крові, куди потрапляють через їжу (рибу, рак) або разом з водою. Термічна обробка морепродуктів і дотримання правил особистої гігієни допомагають не допустити зараження. Трематод від 3 до 14 загонів; близько 7000 видів [Шапкин В.А., Тюмасева З.И., Машков И.В., 2005].

З сосальщикамі незрідка об'єднують третій клас плоских черв'яків – моногенетичних сосальщиков (Monogenea). На відміну від трематод їх розвиток відбувається без зміни господарів. Довжина моногеней не перевищує 5 см; на задньому кінці безбарвного тіла знаходиться прикріплювальний диск, озброєний крюками, клапанами або присосками. 2000 видів моногенетичних сосальщиков, що розділяються на два підкласи, паразитують на рибах, амфібіях і рептиліях. Деякі моногенєї завдають великого збитку рибницьким господарствам, викликаючи масові «епідемії» серед риб [Кочетова Н. И., Акимушкина М. И., Дыхнов В. Н., 1986].


Подібні статті

Характеристика антитіл та імуноглобулінів
Імуноглобуліни (антитіла) мають здатність специфічно з'єднуватись з антигеном і є найважливішими молекулами імунологічної системи. Тому докладне вивчення їх будови, властивостей і утворення є передумовою розуміння імунологічних механізмів. ...

Праця як прорив до свободи
Що таке праця? Праця - це той місток, що прокладений від первісної до сучасної людини. Саме вона зробила нас тим, ким ми є. Ми перестали ховатись від блискавки, думаючи, що це боги карають нас за неслухняність, перестали чекати літа, аби ...

Головне меню