Екологічна адаптація

Найбільш сильний вплив на плодючість і виживання отже, і на рівень чисельності мають умови теплообміну і кормова база. Умови теплообміну залежать від температури і вологості середовища і інтенсивності сонячної радіації.

В природі умови теплообміну <Глосарій.doc> для миші - крихітки як і для всіх гризунів дуже різко змінюються протягом доби, по сезонах і в окремі роки. Всі ці зміни в своїх крайніх межах завжди згубні, оскільки значно перевершують здібності будь-якого виду гризунів боротися з перегріванням і переохолодженням за рахунок механізмів хімічної і фізичної терморегуляції, що виробилися у нього. Аби уникнути негативного впливу умов середовища в разі їх різкого відхилення від оптимуму, у миші -крихітки, як і в будь-якої іншої групи тварин, разом з морфо-фізіологічними виробилися екологічні адаптації. Частина з них спадково закріплена у вигляді безумовних (вроджених) рефлексів, що виявляються під дією середовища на окремих етапах онтогенезу, інші виробляються як умовні рефлекси [ 10].

Екологічні адаптації різноманітні. До їх числа відносяться: будова нір і гнізд в ґрунті, де температура середовища значно схильна до змін, ніж на його поверхні; вибір для поселення таких ділянок місцевості (стацій), де мікроклімат найбільш відповідає вимогам виду; зміни ритму активності і перебування на поверхні ґрунту протягом доби і по сезонах, що дозволяють уникати згубних дій дуже високих і низьких температур або інтенсивної сонячної радіації; запасання корму на несприятливі сезони або періоди доби і інші форми пристосувань.

Використання тих або інших форм пристосовної поведінки пов'язане з певними енергетичними витратами, можливості яких визначаються конституцією і фізіологічними особливостями кожної групи і виду тварин. Тому морфо-фізіологічні особливості і особливості поведінки взаємозв'язані. На базі конституції, що склалася, і фізіології виду виробляється його пристосовна поведінка, складається система всіх його реакцій на стан середовища і її мінливість.

Форми такі,як миша - крихітка активні круглий рік і пов'язані з тривалим перебування на поверхні ґрунту, витрачають дуже багато енергії на терморегуляцію і на відтворення. Тому у них спостерігається слабке виживання потомства і безпосередня залежність народжуваності від умов теплообміну і живлення.

Як важелі збільшують ефект силових дій, так і особливості поведінки окремих особин, вікових груп і популяцій <Глосарій.doc> завжди підсилюють і розширюють межі морфо-фізіологічних адаптацій виду. В той же час весь комплекс поведінки популяцій готує і стабілізує пристосовну мінливість <Глосарій.doc> морфології і фізіології виду. Тому вводиться поняття про життєві форми, що характеризуються певним специфічним поєднанням їх морфології, фізіології і поведінки. До однієї життєвої форми можуть бути віднесені групи, які по своєму систематичному положенню є далекими, але яких зближує спільність характеру реакцій на мінливість умов існування. Кожна життєва форма відносно, а не абсолютно пристосована до певних умов існування і до їх мінливості по сезонах і роках. Ця складна система спадково закріплених і набутих в онтогенезі пристосовних рис постійно удосконалюється, оскільки неминуча мінливість середовища. Проте завжди зберігається протиріччя між умовами, що є необхідними для існування виду і існуючими в природі. Тому таке вирішальне значення мають умови теплообміну і живлення як чинники, що направляють пристосовну мінливість гризунів і зайцеподібних

У шкідливих <Глосарій.doc> гризунів <Глосарій.doc> фауни України можна виділити п'ять основних життєвих форм, або напрямів пристосування до сезонних і багатолітніх відхилень від оптимуму умов теплообміну і живлення.

1. Ожиріння і відхід в сплячку на несприятливий літній, осінній і зимовий періоди без запасання корму (ховрахи, бабаки, тушканчики).

2. Відхід в сплячку з порівняно невеликим ожирінням, і із запасами корму (хом'яки, бурундуки, соні).

. Цілорічна активність, запасання корму на несприятливий період року (миші, піщанки, лісові полівки, водяна полівка).

. Цілорічна активність при майже повній відсутності запасів корму (сірі полівки, пістряки). В деяких випадках відмічається (у особливо суворих умовах існування) запасання корму (вузькочерепна полівка).

Перейти на сторінку: 1 2


Подібні статті

Мікроскопічні гриби – пошкоджувані документів на різних носіях інформації
Гриби — одна з найбільших та найрізноманітніших груп живих організмів, існуючих на Землі. Вони з’явилися понад мільярд років тому й поступово стали невід’ємною частиною всіх водних та наземних екосистем. Згідно з сучасними прогнозами, на ...

Отруйні членистоногі України
Членистоногі - лат. Arthropoda. Тип членистоногі - найбільша група первинноротих безхребетних тварин. До цього типу відносяться тварини, тіло яких розділене на членики і має членисті кінцівки. Зовнішня оболонка членистоногих покрита щільни ...

Головне меню