Екологічна адаптація

. Проживання в ґрунті протягом всіх сезонів або переважне проживання в ньому протягом несприятливих сезонів (сліпиші, цокори, сліпушонка, частково пластинчастозубий щур).

Для характеристики окремих життєвих форм, окрім зовнішнього опису особливостей екології, може бути використане зіставлення їх потенціалу розмноження, діапазону його реалізації і діапазону зміни чисельності протягом року. Під потенціалом розмноження мається на увазі максимально можлива величина приплоду в однієї пари батьків і їх потомства за рік. Він складається з величини кожного виводка, частоти наступних один за одним пометів, швидкості розвитку молодняку і його розмноження.

Чим нижче потенціал розмноження, тим повніше він реалізовується і тим в менших межах змінюється чисельність виду за рік. Крім того, в несприятливі роки в тих видів, які характеризуються відносно стійкою чисельністю, реалізуємо більший відсоток потенціалу розмноження. Це означає, що вид з відносно стійкою чисельністю, що повніше реалізовують свій потенціал розмноження, більш всесторонньо і постійно забезпечені необхідними умовами життя, чим види з мінливою чисельністю. Так, у сірих полівок навіть в сприятливі роки реалізується лише 0,001% потенціалу розмноження. Вони ніколи не потрапляють в умови, настільки ж сприятливі для їх існування протягом року, як ховрахи, сліпиші або навіть велика піщанка. Високий потенціал розмноження є компенсацією за неможливість пристосуватися до змінних умов теплообміну <Глосарій.doc> і живлення, аби вони задовольняли вимогам виду. Тому чим вище потенціал розмноження, тим мінливіше поширення і чисельність виду по сезонах і роках, тим більше її безпосередня залежність від стану умов теплообміну і живлення [5, 6].

Перейти на сторінку: 1 2 


Подібні статті

Вплив факторів навколишнього середовища на популяції гідробіонтів
У світі все живе пов'язане з водою і значною мірою складається з води. Академік В.І. Вернадський зазначав, що «вода стоїть осібно в історії нашої планети, не має природного тіла, яке могло б зрівнятися з нею за впливом на хід основних прир ...

Особливості гадюки звичайної
Плазуни - перший клас хребетних, які мають основні риси вищих наземних хребетних - амніот. Розмножуються шляхом відкладання великих яєць, які мають багато жовтка і шкаралупині оболонки. Зародок має зародкові органи - амніон і алантоїс. Шкі ...

Головне меню