Загальна будова яйця птахів, період розмноження

Відкладені яйця усередині мають зародок,

утворений ще до їхнього відкладання. Зародок має вигляд диска, що лежить на поверхні жовтка.

Жовток розміщується в центрі рідкого білка і становить собою запас поживної речовини для зародку, що розвивається. Жовток у яйці підвішений; на так званих халазах

– білкових канатиках. Як яйце не оберталось би у гнізді, зародковий диск завжди буде зверху жовтка в положенні, найближчому до джерела тепла (обігрів відбувається зверху). Цьому сприяють халази. Білок виконує роль захисної оболонки жовтка і постачальника рідини для зародку. Під шкаралупою на тупому кінці яйця знаходиться повітряна камера із запасом повітря для зародку, що утворена внаслідок розходження двох підшкаралупових оболонок.

Шкаралупа надає певної форми яйцю та захищає його від механічних ушкоджень. Крім того, кальцій, що міститься у ній, використовується ембріоном для побудови скелета. Тому наприкінці інкубації шкаралупа стає рихлою, менш міцною. Це полегшує вихід пташеняти з яйця. Шкаралупа з підшкаралуповими оболонками запобігає проникненню волога та повітря всередину яйця. Тільки під кінець інкубації крізь неї проходить повітря до пташеняти, яке вже дихає легенями.

Перед вилупленням пташеня, пробиваючи шкаралупу, робить у ній отвір для дихання. У пташеняти на наддзьобку утворюється тимчасовий яйцевий зуб,

яким воно надрізає шкаралупу зсередини і полегшує собі вихід назовні.

Інкубація яєць.

Для нормального розвитку пташеняти необхідно обігрівати кладку яєць. Це роблять дорослі птахи. Насиджуючи кладку, вони віддають тепло свого тіла. У насиджуючого птаха на черевному боці утворюється так звана насидна пляма – це ділянка шкіри на череві, яка на період розмноження оголюється від оперення.

Період інкубації яєць у різних видів птахів різний. У великої синиці пташенята вилуплюються на 14-й день після насиджування, а в інших видів воно може затягнутися до двох-трьох місяців.

Птахи виводкові та нагніздні.

У багатьох птахів пташенята вилуплюються з пухом на всьому тілі, з відкритими очима і через деякий час можуть облишити гніздо та прямувати за дорослим птахом. Такі птахи називаються виводковими

. У перші дні свого життя виводкові пташенята ще потребують опіки з боку дорослого птаха: обігрів, годування, захист тощо.

У інших птахів пташенята вилуплюються безпорадними. У них ще закриті очі та вушні отвори. Тіло тільки де-не-де вкрите рідким пухом. Вони кволі й не можуть триматися на ногах. Ці пташенята ще довго залишаються у гнізді. Дорослі птахи їх годують та обігрівають. Така група птахів називається нагніздними.

Після виходу з гнізда, навчившись добре літати, вони починають самостійно живитися.

Турбота про потомство

у різних птахів виявляється по-різному. Окрім підбору місця для гнізда, його влаштування, маскування, висиджування кладки яєць, вигодовування та обігрівання пташенят, очистки гнізда існують ще й інші форми турботи про потомство.

Часто за небезпеки дорослий птах подає сигнали тривоги і пташенята завмирають та причаюються до тих пір, поки не буде іншого сигналу, який повідомить, що загроза вже минула. У деяких видів за небезпеки самка намагається показати, що вона поранена чи не може літати, тобто б'є крилами по землі, повзе, і таким чином відводить ворога від того місця, де знаходяться пташенята. Відвівши ворога на небезпечну відстань, птах раптом злітає, а згодом повертається до своїх пташенят і скликає їх.

Розмноження птахів починається навесні й у різних видів птахів відбувається у різні терміни.

На початку періоду розмноження самці та самки утворюють пари. Дрібні та середні за розмірами птахи (напр., горобині) утворюють пару один раз, тобто на сезон розмноження, великі птахи – на багато років, а то й на все життя. Деякі види птахів можуть і не утворювати пар, але вони збираються в певних місцях (токовищах), де самці змагаються на своєрідних турнірах, виборюючи собі самок. Під час таких зустрічей демонструються складні елементи поведінки птахів: самки віддають перевагу у спарюванні самцям – переможцям турніру. Після розмноження самці тримаються окремо від самок, які виховують пташенят.

Але все таки більшість птахів утворює пари на досить тривалий час. Як правило, самці займають певну територію, на якій у майбутньому влаштовують гнізда (гніздова територія)

й інтенсивно співають. Якщо ця місцевість відкрита, вони можуть виконувати характерний танок, демонструючи свою присутність на ній. Самці захищають вибрану ними гніздову територію від інших самців такого самого виду.

Перейти на сторінку: 1 2


Подібні статті

Отруйні членистоногі України
Членистоногі - лат. Arthropoda. Тип членистоногі - найбільша група первинноротих безхребетних тварин. До цього типу відносяться тварини, тіло яких розділене на членики і має членисті кінцівки. Зовнішня оболонка членистоногих покрита щільни ...

Тропічні та субтропічні плодові рослини
Життя людини безпосередньо пов`язане з природою, а в результаті і з життям рослин. Сучасний зелений інтер`єр повинен поєднувати декоративний ефект з довго тривалістю функціонування, створювати затишок та бути повноцінним елементом архітек ...

Головне меню