Значення Земноводних

Значення земноводних полягає в тому, що вони поїдають багатьох шкідливих безхребетних (молюсків, комах та їх личинок), мишей та щурів - переносників збудників захворювань людини. Самі ж земноводні є їжею для багатьох птахів та ссавців. У деяких країнах населення використовує в їжу м'ясо великих жаб та саламандр. Жаби і тритони є об'єктами медико-біологічних досліджень. Земноводні завдають і деякої шкоди: переносять небезпечні захворювання (туляремія), поїдають мальків риб. Окремі види стали нечисленними і в Україні. До Червоної книги України занесено 5 видів земноводних: саламандру плямисту, тритонів карпатського та гірського, ропуху очеретяну, жабу прудку. Видео обзоры новинок игр. Компьютерные и мобильные игры stopgame.ru.

Харчуючись майже виключно тваринною їжею, земноводні винищують комах, що шкодять садам, городам, полям, лісах і луках. Поїдають вони і різних переносників захворювань, і проміжних господарів паразитичних черв'яків: комарів, москітів, оводів, гедзів та їх личинок, а також молюсків і хробаків. У знищенні личинок комарів особлива роль в деяких місцях належить жерлянка, які надають на них більший вплив, ніж гамбузія, умбра і гольян. У деяких місцевостях жерлянками знищується до 50% личинок комарів протягом одного місяця. Знищують личинок і звичайні тритони. Дорослих комарів інтенсивно знищують сеголетки, особливо тих видів, які тримаються біля води. Відсоток шкідливих тварин особливо великий у їжі звичайних тритонів, квакша, жаб, менш інших виявляються корисними малоазіатська і ставкова жаби і гребінчастий тритон.

Корисна діяльність земноводних коливається в різні роки. Залежно від їх чисельності. Неоднакова вона в різних стадіях, в різний час року та за різних умов погоди. Амфібії у великих кількостях, ніж птахи, поїдають комах з неприємним запахом і смаком, а також комах, що володіють протекційним забарвленням. Крім того, вони полюють вночі, коли переважна більшість комахоїдних птахів спить. На велику користь земноводних як винищувачів шкідливих комах у садах і городах давно звернули увагу. Садівники Англії, Голландії, Угорщини спеціально завозили жаб з інших країн і випускали їх у сади і оранжереї. У середині 30-х років з Антильських островів на Гавайські було вивезено близько 150 примірників жаби-аги. Їх розмножили, і більше мільйона жаб було випущено на плантації цукрової тростини. Результати виявилися дуже хорошими. У цих цілях використовували амфібій і у нас. Наприклад, гарні результати були отримані юннатами, які випускали жаб і жаб на пришкільні ділянки. Земноводними харчуються деякі промислові тварини (див. вище). Жаби, годуючись улітку наземними безхребетними і збираючись на зимівлю у водойму, виявляються тим проміжним ланкою, яка розширює кормленість водойм для риб за рахунок наземних безхребетних.

З точки зору оцінки значення земноводних у виробничій діяльності людини привертають увагу озерні жаби. Це пояснюється тим, що вони поїдають мальків риб. Однак з'ясувалося, що озерні жаби в природних умовах знищують дуже незначну кількість риби. Їх схильність до цього корму значно зростає там, де щільність населення мальків виявляється підвищеною, наприклад у водоймах штучного риборозведення та на рисових полях, де вирощують молодь риби, причому і тут скільки-небудь значне кількість мальків поїдається тільки в певних місцях їх концентрації, наприклад у шлюзів. Вплив озерних жаб на продуктивність водойм дуже незначна. Пуголовки теж не конкурують через їжу з молоддю риб. Вони живуть за рахунок діатомових і зелених водоростей, малодоступних хребетним тваринам. Пуголовками, у свою чергу, харчуються деякі хижі риби, вужі й різноманітні птахи. Так, енергія, запасена в найдрібніших мешканців водойм - діатомових і зелених водоростях, за посередництвом пуголовків використовується вищими хребетними тваринами.

На жабах постійно відпрацьовується техніка фізіологічного експерименту. Витрата їх у лабораторіях навчальних та наукових установ досягає десяти тисяч примірників на рік. Тому необхідно вживати заходів, щоб не знищити все поголів'я. В Англії, ГДР, Польщі та ряді інших країн жаби перебувають нині під охороною закону і лов їх заборонена. В ряді країн Європи і Північної Америки жаб вживають в їжу. Їх не тільки ловлять в природі, але й розводять спеціальних фермах. Жаби є предметом міжнародної торгівлі.

Перейти на сторінку: 1 2


Подібні статті

Праця як прорив до свободи
Що таке праця? Праця - це той місток, що прокладений від первісної до сучасної людини. Саме вона зробила нас тим, ким ми є. Ми перестали ховатись від блискавки, думаючи, що це боги карають нас за неслухняність, перестали чекати літа, аби ...

Відкриття та характеристика генетичного коду
Найважливішим досягненням біології XX ст. стало з'ясування генетичного коду - встановлення відповідності між послідовністю нуклеотидів молекули ДНК та амінокислотами молекули білка. Нині генетичний код з'ясовано повністю. Книга життя ко ...

Головне меню