Перенесення гену синтезу інсектицидного протоксину Bacillus thuringiensis
Протоксин B. thuringiensis давно відомий і безпечний засіб захисту рослин. Однак розпилення протоксину з метою захисту рослин має низку недоліків. Інактивація протоксину в навколишньому середовищі, неможливість ефективної доставки токсину до комах-шкідників у зв’язку з особливостями їх живлення. Вирішити ці проблеми можливо створюючи трансгенні рослини, що синтезують протоксин B. thuringiensis у внутрішніх тканинах.
На сьогодні відомо та ізольовано велику кількість різних Bt-генів (cry гени), що кодують інсектицидні білки, специфічні до різних видів комах. Основна проблема, з якою стикаються біотехнологи, - це дуже погана експресія cry генів в рослинних клітинах.
Для вирішення проблеми експресії cry генів B. thuringiensis в рослині зменшують розмір вбудовуваного гену таким чином, щоб синтезувалася лише N-кінцева частина молекули токсину. Відомо, що інсектицидна активність забезпечується першими з N-кінця 646 амінокислотними залишками молекули протоксину. Ця N-кінцева ділянка протоксинів B. thuringiensis є високогомологічною у різних штамів (гомологія 98%), а С-кінцева ділянка є більш варіабельною.
Введення N-кінцевої ділянки протоксинів B. thuringiensis в рослини здатне забезпечити її стійкість до комах-шкідників. «Короткий» ген протоксину у поєднанні з використанням сильного конститутивного 35-S промотора вірусу мозаїки капусти дозволяє отримувати трансгенні рослини стійкі до комах.
Одним з ефективних механізмів захисту від комах-шкідників є утворення рослинами інгібіторів протеїназ. Потрапляючи в кишківник комахи, вони блокують гідроліз рослинних білків. Однак, такий механізм захисту не достатньо ефективний. Методами генної інженерії було виділено гени, що відповідають за синтез інгібіторів протеїназ, та створено системи з них і сильних рослинних промоторів. Таким чином, було отримано трансгенні рослини, які синтезують інгібітори протеїназ у великих кількостях, що надавало рослинам стійкості до комах-шкідників.
Особливо ефективним є поєднання токсинів B. thuringiensis і інгібіторів протеїназ. При створенні трансгенних рослин можна використати ДНК, що кодує гібридний білок «інгібітор протеїназ/укорочений токсин». Рослини, що синтезують навіть невелику кількість такого гібридного білку, в значному ступені захищені від вірусів.
Перший комерційний сорт картоплі, стійкий до колорадського жука, створено фірмою Монсанто шляхом введення до геному картоплі модифікованого Bt-гену cryІІІ. Цією ж та іншими фірмами на основі Bt-генів отримані стійкі до комах-шкідників комерційні сорти бавовника, кукурудзи та рису.
Подібні статті
Біологічна роль марганцю в організмі людини і тварин
Вчення про біологічну роль хімічних елементів, що містяться в тканинах
організму в дуже невеликих концентраціях (від 10-3 до 10-12 %)
і тому одержали назва мікроелементів, виділилося в самостійну науку порівняно
недавно. Майже до кінця XІ ...
Еволюційна палеонтологія Ковалевського
Відомий австрійський
палеонтолог Р. Гернес (Rudolf Hoernes, 1850–1912) у своїй книзі про
вимирання видів, родів і більш великих груп, писав, що В.О. Ковалевський
повинен вважатися попередником Копа й Осборна як «справжніх засновників
неол ...