Родина Перлівницеві -- Unіоnіdaе

Черепашка складається з двох стулок: правої та лівої. Має основні та бічні зубці, товстостінна. Вершина випукла і виступаюча, поверхня гладка, майже чорного кольору з зеленим відтінком. Довжина 10-15 см. У цих молюсків нога велика, сокироподібна, зв'язка зовнішня, мантія не зросла, сифони зачаткові. Стулка має специфічну будову. Зубці можуть бути більше чи менше роз'єднаними.

Молоді особини розвиваються на материнських, всередині зябрових порожнин. Личинка ( глохідій ), яка виходить у воду закріплюється на зябрах чи покривах риб. На одній рибині може зустрічатися велика кількість глохідіїв: так на зябрах одного невеликого окуня близько 8 см було знайдено біля 400 глохідіїв. Виходячи з капсул, вони осідають на дно[ 16 ].

Справжні перлівниці (

Un

іо)

володіють міцною черепашкою, добре розвиненою, з одним двома зубцями. Зовнішні напівзябра ззаду до кінця зростаються з мантією, верхній і нижній сифони розділені перегородкою. Глохідії досить великі, з шипуватим зубцем.

Перлівниця звичайна (

Un

іо рі

ct

о

rum

).

Довжина -- до 10 см. Черепашка видовжено-еліптична або язикоподібна, досить опукла, тонко і ніжно концентрично покреслена, з чіткими лініями припинення росту, з гладеньким епідермісом, ясно-жовто-зеленого або оливково-зеленого або коричневого кольору. Верхній край слабо вигнутий. Передній -- вузько-заокруглений, плавно переходить в нижній край. Останній прямий або посередині трохи вгнутий, майже паралельний спинному краю, в задній третині черепашки кутасто зігнутий в напрямку заднього краю перетвореного в досить вузький дзьоб. Він розміщений так, що крайня задня точка черепашки знаходиться на рівні 1/2 її висоти. Верхівки широкі, опуклі, виступаючі, розміщені приблизно на 0,26 довжини черепашки від її переднього кінця.

Верхівкова скульптура представлена кількома горбиками, що лежать на слабо виражених хвилястих концентричних валиках.

Лігамент помірно довгий, досить широкий. Синус короткий, трикутної форми. Щит довгий, вузький, чітко окреслений. Щитик малий, вузький, з невиразними контурами.

Замкова ділянка вузька. Псевдокардинальний зуб правої стулки пластинчастий, заокруглено-трикутний, трохи вигнутий біля верхівки, ширина його вдвічі перевищує висоту, поверхня густо вкрита зазублинами. Допоміжний зуб широкий, але дуже низький, з дрібно зазубленою поверхнею. М'язові відтиски чіткі. Передні глибоко врізані, роздільні, задні значно плоскіші, але добре помітні, злиті. Підверхівкова порожнина досить глибока. Відтиски підверхівкових м'язів довгі. Мантійна лінія вузька, особливо чітка в передній частині стулок і не дуже виразна в задній. Внутрішня поверхня стулок гладенька, з радіальними променями, які розходяться від верхівки до краю черепашки, особливо помітними поблизу відтиска заднього замикального м'яза. Перламутр білий, блакитно-білий, зрідка - рожевий.

Глохідії мають стулки заокруглено-трикутної форми. Верхівки їх на кінці озброєні досить довгим дзьобом, поверхня якого вкрита численними дрібними зубчиками. З моменту досягнення молюском статевої зрілості спостерігається сповільнення темпу росту його черепашки. Причому у ювенільних особин збільшення лінійних розмірів іде значно швидше, ніж вагових, а у статевозрілих особин спостерігається обернена залежність [ 31].

Максимальний вік, до якого доживають ці молюски у 15 років.

Дозрівання статевих продуктів починається восени і закінчується до середини другої декади квітня наступного року. В усіх водоймах України останні порції глохідіїв викидаються в зовнішнє середовище до останньої декади липня [ 7,17].

Беззубки (

An

о

d

о

nt

і

na

е).

Черепашка складається з двох стулок. Вона видовжено-овальної форми, у більшості видів тонкостінна. Стулки однакові. Стулкові зубці у беззубок відсутні. Мантія утворює лише зачаткові сифони. Ці молюски живуть на дні до половини замулюючись у мулистий грунт. Передній кінець тварини заокруглений, а задній дещо загострений. За допомогою ноги беззубка може повільно повзати по дну (20-30 см/год). Якщо її потурбувати, вона швидко втягує ногу і за допомогою двох м’язів закриває черепашку. Зовнішня частина черепашки вкрита рогоподібною речовиною коричнувато-зеленого кольору а внутрішня - перламутровим шаром [ 14,15].

Живлення беззубок є типовим для двостулкових молюсків.

Беззубка звичайна (

Перейти на сторінку: 1 2


Подібні статті

Фауна прісноводних черевоногих молюсків
Тваринний світ досить різноманітний. Тварини, а особливо безхребетні, зустрічаються майже у всіх біосферних оболонках. В даний час посилено освоювання різних екосистем, значна частина досліджень припадає на водні екосистеми. Світ безхре ...

Сигові риби
Сиги вод СНД відносяться до двох видів: ряпушки і власне сиги, кожен з безліччю форм. По екології всіх сигів підрозділяють на прохідних, озерно-річкових і озерних. Перші нагулюються в морі або в озері, звідки йдуть на нерест високо вгору п ...

Головне меню