Природні умови як рушій розвитку людини

Та, все ж, незважаючи на виготовлення перших примітивних знарядь праці, людина була залежною від навколишнього середовища: клімату, рослинного і тваринного світу. Якщо вона могла вполювати якусь тварину і таким чином прогодувати себе, то проти погодніх умов не була здатна вистояти. Клімат Землі був надзвичайно мінливим. Минали тисячі років, періоди потеплінь чергувалися з часами, коли ставало дуже холодно.

Під час похолодань, що їх учені називають льодовиковими періодами, значна частина поверхні планети вкривалася шаром льоду і снігу. Моря замерзали і століттями лишалися під потужною кригою. За льодовикового періоду рівень води у Світовому океані був нижчим від сучасного майже на 100 м.

Із зниженням температури повітря льодовик поступово просувався з півночі на південь. Земля перетворювалася на величезну снігову пустелю. У деяких місцях товщина льодовика сягала 2 км. Але землі поблизу льодовика не були пусткою. До холодного клімату пристосувалися мамонт, північний олень, шерстистий носоріг, вівцебик, печерний ведмідь. Вони жили поряд з первісною людиною, для якої були інколи здобиччю, а інколи - безжальним ворогом.

У періоди потепління льодовики танули і відступали на північ. Рівень води у річках, морях і океанах значно підвищувався. Знову змінювався тваринний і рослинний світ. Із закінченням останнього льодовикового періоду вимерли великі холодостійкі тварини, які не змогли пристосуватися до нових умов.

Усі ці кліматичні зміни стали водночас і великою загрозою для первісних людей, і передумовою їх еволюції, ще одним із її чинників. Адже, намагаючись вижити, людина винаходила нові знаряддя праці, освоювала нові території, що і допомогло їх у подальшому відкривати для себе нові види діяльності та удосконалювати ті здібності, які уже були неї набуті.


Подібні статті

Вплив елементарних еволюційних факторів на генофонди людських популяцій
Клітинні і фізико-хімічні організми спадковості і мінливості універсальні для всіх живих істот, включаючи людину. Встановлена певна залежність життєдіяльності індивідууму від властивостей його генотипу. Більшу частину своєї історії людство ...

Хвороби та шкідники квіткових рослин
Протягом багатьох століть пояснення хвороби були примітивними. Розвиток їх почався з ХІХ століття після доведення хибності теорії про зародження організмів. Основоположники лісової фітопатології Антуан де Барі, Воронін. Фітопатологія – вивчає ...

Головне меню