Виробництво вітамінів

Антибіотики виробляються мікрорганізмами в результаті спільної дії продуктів 10-30 генів, що утруднює використання генно-інженерних підходів для управління їх синтезом. Проте проблему можна вирішити у тих випадках, коли синтез амінокислот визначається мультиферментним комплексом, який кодується одним опероном (наприклад, у випадку амінокислот пептидної природи). Це відкриває нові перспективи в біотехнологічному отриманні амінокислот. Введення відповідних генів із одного мікроорганізму вінший близькородний може призвести до отримання “гібридного” антибіотика, який має нові властивості. Цей підхід був успішно застосований в 1988 р. біохіміком Міхаелом Хондвудом в США. При об’єднані генів біосинтезу актинородину та медерміцину був отриманий новий антибіотик, який отримав назву “медерродін”. Висока продуктивність штамів мікроорганізмів іноді досягалась за рахунок збільшення в клітинах антибіотика. Таким чином вдалося, наприклад, суттєво збільшити вихід актинородину.

В боротьбі із хвороботворними бактеріями замість антибіотику іноді використовують іншу бактерію антагоніст патогенного штаму. Прикладом може послужити деякий патогений штам бактерії Streptococcus mutans, який руйнує зубну емаль та дентин. При введенні у ротову порожнину мутагенного штаму цього виду бактерій , виділявся білковий продукт, який згубно діє на дикий штам. в даному випадку бактерії антагоністи виступають у ролі біостимуляторів.

Описані аналогічні способи захисту сільськогосподарських рослин. Зокрема, це відноситься до інфекційного захворювання розсади томатів, яке викликається груповими бактеріями Fusarium oxysporum. Захворювання пов’язане з дією фузарової кислоти, яка продукується цими бактеріями. В якості біостерилізатора в цьому випадку використовувалися клітини Pseudomonas solanactarum, які здатні накопичувати фузарову кислоту і таким чином понижувати її токсичну дію на томати.

Перейти на сторінку: 1 2 


Подібні статті

Значення газообміну для дітей 3-7 років
Актуальність: Дихання — життєво необхідний процес постійного обміну газами між організмом і зовнішнім середовищем, що оточує його. Майже всі складні реакції перетворення речовин в організмі відбуваються з обов'язковою участю кисню. Без ...

Ефіроолійні рослини
Ефіроолійні культури належать до різних ботанічних родин та видів. Об'єднує їх наявність ефірної олії, яка нагромаджується в рослині або окремих її частинах — насінні, лиртках, пелюстках квіток. Ефірна олія містить природні ароматичні речовини, ...

Головне меню