Причини рідкісності та охорона Leontopodium alpinum Cass

Ця, на вигляд тендітна й ажурна рослина, за своєю природою надзвичайно стійка, легко витримує різкі зміни клімату - палюче сонце і холодні ночі, снігові замети і холодні дощі. Та не суворі гірські умови ховають у собі небезпеку зникненя едельвейса, а гонитва за ним несвідомих, мало обізнаних людей, які безжалісно знищують залишки рослини. Пошуки едельвейса призвели до чисельних жертв серед пастухів і туристів. Все це породжує в народі чимало легенд про цю рослину, як про символ мужності й відваги. Його зображення можна побачити на нашивках залізничників і прикордонних чиновників, викарбовано в дошках та вишито на національному одязі сільського населення. Ним милуються в садах і парках; вирощують едельвейс у вазонах.

За оригінальність квітки, рідкісність та важкодоступність при збиранні едельвейс став емблемою альпінізму і, на жаль, ще й досі найпопулярніший сувенір серед туристів. Майже кожний турист вважає за гордість повернутися з Карпат з едельвейсом. Часто для цього заохочуються місцеві пастухи. Внаслідок такого нерозумного і нездорового захоплення майже повністю винищено цю рідкісну і цінну для науки рослину. Там де він зустрічався 10-15 років тому порівняно часто, сьогодні повністю знищений (гори Драгобрат, Близниця).

За підрахунками на полонині Герашаска в 1964 році зростало всього близько 100 примірників цієї рослини. На сьогодні лишилися лише одиниці. Адже сюди щоліта приходить багато шукачів живих сувенірів. Вони видирають з корінням рослини едельвейса і цим самим позбавляють їх можливості відновлення. Ще гірша доля спіткала едельвейса на горі Великий Камінь хребта Чорний Діл у витоках Білого Черемошу. Тут на вапнякових скелях ще на початку 50-х років він де-не-де зустрічався, а зараз залишилися буквально лічені примірники. alpinum занесеней у Червону книгу та в Червоні списки Східної Європи, цей вид є зникаючим в Україні та знаходяться під повною охороною.

Для порівняння охорони Leontopodium alpinum у Червоних книгах та Червоних списках Східної Європи (за Малиновський та ін., 2002) ми навели табл. 1.

Таблиця 1

ТАКСОН (родина, вид)

Україна,1996

Чопик, 1978

Maglocky 1983

Чопик, 1988

Dihoru,1994

Marhold, Hindak, 1998

Охорона у Словаччині та Польщі

Стойко, 1977

Тасєнкевич 1993

Крічфалушій та ін. 1999

Чорней та ін. 1999

0

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Asteraceae

Leontopodium alpinum

1

1

C2

1

R

VU

1

1

2

Е

Перейти на сторінку: 1 2


Подібні статті

Мікроскопічні гриби – пошкоджувані документів на різних носіях інформації
Гриби — одна з найбільших та найрізноманітніших груп живих організмів, існуючих на Землі. Вони з’явилися понад мільярд років тому й поступово стали невід’ємною частиною всіх водних та наземних екосистем. Згідно з сучасними прогнозами, на ...

Комахи-шкідники плодово-ягідних культур
Культурні рослини пошкоджують багато видів шкідливих комах. Кожна сільськогосподарська культура має власних шкідників видовий склад яких може дещо змінюватись в різних географічних зонах країни. Близько 150 видів найбільш небезпечних шкідн ...

Головне меню