Ендоцитоз та екзоцитоз

Існує ще два механізми транспорту речовин через мембрани, які називаються ендоцитозом та екзоцитозом. Розрізняють два основні види ендоцитозу: фаго- і піноцитоз.

Ендоцитоз - процес поглинання клітиною речовин із навколишнього середовища шляхом обволікання їх ділянками мембрани.

Фагоцитоз - це активне захоплення твердих об'єктів мікроскопічних розмірів (Мал.5).

Спочатку клітина зближується з об'єктом, який має захопити. Під час безпосереднього контакту плазматична мембрана клітини огортає об'єкт і проштовхує його в цитоплазму. Так утворюється пухирець, вкритий мембраною. В цей пухирець надходять гідролітичні ферменти, які перетравлюють захоплений об'єкт, а неперетравлені рештки виводяться з клітини.

Піноцитоз - процес поглинання клітиною рідини разом із розчиненими у ній сполуками (Мал.6). Він нагадує фагоцитоз, але відбувається здебільшого за рахунок впинання мембрани.

Екзоцитоз - процес, зворотній ендоцитозу. Його роль - виведення з клітин різних речовин і матеріалів (Мал.7).


Подібні статті

Селекція дуба звичайного та ялиці білої
Дуб звичайний (Quercus robur L.) Могутнє дерево 20-50 м заввишки з шатроподібною або широкопірамідальною кроною і міцними гілками. Молоді гілки зеленувато-бурі або червонуваті, голі або ледве опушені. Стовбур товстий 1-1,5 м у діаметр ...

Життя в межах внутрішніх водойм
Водні об'єкти, розташовані серед суходільних масивів, називають континентальними, або внутрішніми. Вони поділяються на водойми, або водні об'єкти уповільненого стоку, і водотоки — водні об'єкти прискореного стоку. Водойми уповільненого сто ...

Головне меню