Ендоцитоз та екзоцитоз

Існує ще два механізми транспорту речовин через мембрани, які називаються ендоцитозом та екзоцитозом. Розрізняють два основні види ендоцитозу: фаго- і піноцитоз.

Ендоцитоз - процес поглинання клітиною речовин із навколишнього середовища шляхом обволікання їх ділянками мембрани.

Фагоцитоз - це активне захоплення твердих об'єктів мікроскопічних розмірів (Мал.5).

Спочатку клітина зближується з об'єктом, який має захопити. Під час безпосереднього контакту плазматична мембрана клітини огортає об'єкт і проштовхує його в цитоплазму. Так утворюється пухирець, вкритий мембраною. В цей пухирець надходять гідролітичні ферменти, які перетравлюють захоплений об'єкт, а неперетравлені рештки виводяться з клітини.

Піноцитоз - процес поглинання клітиною рідини разом із розчиненими у ній сполуками (Мал.6). Він нагадує фагоцитоз, але відбувається здебільшого за рахунок впинання мембрани.

Екзоцитоз - процес, зворотній ендоцитозу. Його роль - виведення з клітин різних речовин і матеріалів (Мал.7).


Подібні статті

Походження та філогенез плазунів
Впродовж мільярдів років Земля змінювалася – в небо здіймалися гори, море заливало суходіл, острови підіймалися з глибин океану й перетворювалися на материки, але найбільших змін планета зазнала після виникнення життя близько 3,5 мільярди ...

Бета-каротин принцип застосування, культивування мікроорганізмів, аналіз становища і перспектив у виробництві
Огляд літератури дипломного проекту узагальнює наявну на теперішній день інформацію про β-каротин, принцип його застосування, культивування мікроорганізмів, приводить аналіз становища і перспектив у виробництві β-каротину. Те ...

Головне меню