Ендоцитоз та екзоцитоз

Існує ще два механізми транспорту речовин через мембрани, які називаються ендоцитозом та екзоцитозом. Розрізняють два основні види ендоцитозу: фаго- і піноцитоз.

Ендоцитоз - процес поглинання клітиною речовин із навколишнього середовища шляхом обволікання їх ділянками мембрани.

Фагоцитоз - це активне захоплення твердих об'єктів мікроскопічних розмірів (Мал.5).

Спочатку клітина зближується з об'єктом, який має захопити. Під час безпосереднього контакту плазматична мембрана клітини огортає об'єкт і проштовхує його в цитоплазму. Так утворюється пухирець, вкритий мембраною. В цей пухирець надходять гідролітичні ферменти, які перетравлюють захоплений об'єкт, а неперетравлені рештки виводяться з клітини.

Піноцитоз - процес поглинання клітиною рідини разом із розчиненими у ній сполуками (Мал.6). Він нагадує фагоцитоз, але відбувається здебільшого за рахунок впинання мембрани.

Екзоцитоз - процес, зворотній ендоцитозу. Його роль - виведення з клітин різних речовин і матеріалів (Мал.7).


Подібні статті

Мінерали в харчуванні людини
Мінеральні речовини входять в склад тканин організму людини, ферментів, гормонів. Вони відіграють велику роль в пластичних процесах, у формуванні і побудові тканин організму, особливо скелету, підтримання кислотно-лужної рівноваги, створен ...

Еколого-ценотичні особливості та представленість родини бобових у флорі України
Бобові — дуже велика родина, що об'єднує 650 родів і до 18 000 видів, широко розповсюджених по всій суші земної кулі. Представники двох інших підродин мімозових і цезальпінієвих - значно поступаються підродині бобових за широтою свого розповсюд ...

Головне меню