Рослини – рятівники від радіації
Вплив рослин на організм людини
Все живе на нашій планеті взаємно впливає один на одного. Тому вплив рослин на людський організм давно доведено. Серед судинних (вищих) рослин природної флори України й такі, введення яких в організм перед або під час дії іонізуючих випромінювань підвищує радіостимуляцію, це рослини, яких умовно можна назвати «радіопротектор» - захисник у харчовому раціоні житлів, які проживають на забруднених радіонуклідами територіях. У раціоні повинні переважати рослини з багатим вмістом вітамінів, пектинів, клітковини, фарбувальних ті інших біологічно активних речовин (БАР). Саме ці рослини здатні підтримувати імунну систему, яка стає досить ослабленою під впливом радіацї, а також захищати мембрани клітин від випромінення, зв’язувати радіонукліди і виводити їх з організму.
Особливо велике значення для захисту організму людини від радіації мають такі рослини, як перстач прямостоячий
(в народі його називають калган), буквениця лікарська (хвощ польовий), буркун лікарський, гірчак звичайний (спориш). Антирадіаційні та антисептичні властивості має листя чорниці, буяхів, медунки, звіробою, материнки звичайної
та чебрецю повзучого. Також досить сильні антирадіаційни властивості мають плоди і ягоди, зокрема багатьох дикоростучих рослин: бузини чорної, горобини, груші звичайної (дички), журавлини болотної, калини, шипшини, ожини, смородини чорної, чорниці.
Приблизно 200 років тому з коренеплоду топінамбуру (земляної груші) було отримано пектин. Пектинові речовини - пектин, пектинові кислоти (від грец. «pektos» - такі, що згортаються) - це природні полісахариди, які входять до складу кліткової тканини усіх земних рослин. Такі рослини є потужними природними ентеросорбентами, здатними зв’язувати у шлунково-кишковому тракті радіонукліди і виводити іх з організму. До пектиновмісних відносять також цитрусові, яблука, буряк та інші овочі. В Україні розроблено оригінальну технологію його отримання завдяки зусиллям українських вчених, які об’єднались в асоціацію «Пектин».
Крім пектину, радіозахисну дію мають й інші полісахариди типу декстрину і містяться у листі винограду та чаю. Найбільш корисниму з традиційних страв у цьому сенсі є українській борщ, печені яблука, натуральні фруктово-овочеві соки, тощо.
Сприяють виведенню з організму радіонуклідів продукти, що містять кальцій. Також надійним радіопротектором виступають флавоноїдовмісні речовини: мандарини, обліпиха та безсмертник - сприяють виведенню з організму стронцію-90 і цезію-137.
Але є речовини, у яких практично відсутні радіонукліди: крохмаль, цукор, соєві продукти, рослинна олія. Найменш насичена радіонуклідами морська капуста та морепродукти.
Слід зазначити, що рослини є важливою складовою у підтримці здоров’я. Саме вони є потужним джерелом вітамінів, мінералів та речовин, необхідних для повноцінного функціонування організму людини, таких як: пектин, полісахариди, флаваноїди, тощо.
За останні роки значно зріс загальний фон радіоактивності навколишнього середовища. Це пов'язано з розвитком ядерної енергетики, проведенням ядерних випробувань тощо.
Найбільш сильний вплив на радіоактивний фон мала аварія на Чорнобильській АЕС, наслідком якої було забруднення радіоактивними викидами населених територій України, деяких країн СНД, а також ряду держав європейського континенту. Аварійний викид зумовив забруднення навколишнього середовища складною сумішшю радіонуклідів. Так, в перші тижні після вибуху радіаційну обстановку визначали в основному радіаційний йод та 10 -12 радіонуклідів з коротким терміном життя, потім основними дозоутворюючими радіонуклідами стали і залишаються радіоізотопи цезію та стронцію, головна небезпека яких полягає в тому, що вони, мають довший термін напіврозпаду.
При тривалому проживанні на забруднених територіях доза опромінення організму людини формується за рахунок зовнішнього опромінення радіонуклідами, які випали на поверхню ґрунту, а також внутрішнього - через пероральне надходження радіонуклідів до організму з продуктами харчування і водою. В наслідок останнього в сумарне дозове навантаження сьогодні вельми суттєвий і досягає 30 - 50 % і більше.
- Перстач прямостоячий
- Материнка звичайна
- Рекомендації щодо застосування перстачу прямостоячого та материнки звичайної
Подібні статті
Фауна гідробіонтів озера Сірче
Життя величезної більшості безхребетних тварин повязане з
водою. У кожній водоймі розрізняють дно басейну, що називається бенталь, і
товщу води – пелагіаль. Організми, що населяють бенталь, мають назву бентичних,
або донних, скороченно вон ...
Геном людини
XX століття стало століттям найбільших відкриттів у всіх областях природознавства,
століттям науково-технічної революції, яка змінила і вигляд Землі, і вигляд її
мешканців. Можливо, однієї з основних галузей знання, які будуть визначати
ви ...