Основи біології

Завдання для самопідготовки - вивчити матеріал за темою. Сформулювати перший, другий і третій закони Г.Менделя. Розкрити сутність закону чистоти гамет; пояснити терміни гомо- й гетерозиготність. Навести приклади ознак у людини, які успадковуються за законами Г. Менделя. Відповісти на тести вихідного контролю.

Тести вихідного контролю

. Гомозиготними називають організми, які: а) мають однакові алелі для даної ознаки; б) мають різні алелі для даної ознаки; в) гамети, що утворюють зиготу ,несуть однакові алелі для даної ознаки; г) гамети, які утворюють зиготу, несуть різні алелі.

. Фенотип - це: а) сукупність ознак організму; б) сукупність генів; в) сукупність хромосом; г) сукупність хроматид.

.Організми при моногібридному схрещуванні відрізняються за такою кількістю ознак: а) 1; б) 2; в) 3; г) 4.

. Скільки алельних генів для кожної ознаки містять гамети: а) 1; б) 2; в) 3; г) 4.

Зміст роботи

1. Розв’язання задач, у яких потрібно визначити типи гамет.

. Розв’язання задач, у яких потрібно визначити генотип і фенотип нащадків за генотипом батьків.

. Розв’язання задач, із умов яких відомий фенотип нащадків, а необхідно визначити генотипи батьків.

Пояснення до розв’язування задач: В умовах більшості задач символи не вказані. Їх необхідно позначити самим будь-якими, довільно взятими, латинськими літерами. Під час розв‘язування задач із генетики важливо визначити типи продукованих особинами гамет. Тому починайте з розв’язування задач на визначення типів гамет при моно- і дигібридному схрещуваннях. Для цього слід пам‘ятати закон чистоти гамет ( із кожної пари алельних генів у гамету потрапляє тільки один ). Загальне число типів гамет, які продукує особина, дорівнює 2, де n - число пар алельних генів, у яких алелі неоднакові. Наприклад, особина, гетерозиготна за однією парою алельних генів (Аа), продукує тільки два типи гамет А і а ( 2=2). Особина, гетерозиготна за двома парами алельних генів (АаВв), продукує чотири типи гамет: АВ, Ав, аВ, ав ( 2=4). Генотип особини - АаВвСс. У цьому випадку кількість типів гамет дорівнює 2=8 ( АВС, АвС, АВс, авС, аВс, авс, Авс,аВС). Розв‘язування задач на визначення генотипу та фенотипу потомства за генотипом батьків. Для прикладу розглянемо розв‘язок такої задачі. У пшениці ген карликового зросту (А) домінує над геном нормального зросту (а). Визначте генотип і фенотип потомства від схрещування: а) гомозиготної карликової пшениці з нормальною пшеницею; б) двох гетерозиготних карликових рослин пшениці.

1 Записуємо ознаки та гени, які їх визначають у формі таблиці:

Ознака

Визначальний ген

Карликовий зріст Нормальний зріст

А а

. Далі визначаємо генотипи та продуковані гамети батьківських форм. Рослина з карликовим зростом гомозиготна, отже, її генотип - АА. Друга батьківська форма має нормальний зріст.

Перейти на сторінку: 10 11 12 13 14 15 16 17 18


Подібні статті

Фауна гризунів Куликівського району
Тваринний світ — одна з основних складових частин природного середовища і природних багатств нашої Батьківщини. Гризуни, становлять велику й різноманітну групу серед тваринного світу нашої країни. Вони живуть скрізь, де є для них їжа та ...

Тропічні та субтропічні плодові рослини
Життя людини безпосередньо пов`язане з природою, а в результаті і з життям рослин. Сучасний зелений інтер`єр повинен поєднувати декоративний ефект з довго тривалістю функціонування, створювати затишок та бути повноцінним елементом архітек ...

Головне меню