Загальна характеристика класу Птахи

Мускулатура птахів. У птахів найбільшу масу мають великі грудні м'язи, що опускають крило. Їхні рухи створюють підйомну силу. Малі грудні м'язи крило піднімають. Підшкірні м'язи рухають окремі пера. Якщо температура повітря знижується, вони скорочуються і пера птаха настовбурчуються. При цьому прошарок повітря між пір'ям та шкірою збільшується, що забезпечує збереження тепла тіла.

Політ птахів. Саме завдяки рухам крил птахи піднімаються у повітря. Найбільшу швидкість у горизонтальному польоті здатні розвивати серпокрильці - до 160 км за годину. У багатьох видів (граків, сірих журавлів, сріблястих мартинів, диких гусей тощо) швидкість польоту під час міграцій сягає від 50 до 90 км за годину. Хоча політ більшості видів птахів під час міграцій відбувається на незначних висотах (від кількох десятків метрів до 1 км), зареєстровані випадки польоту гусей на висотах до 10 км, а грифів - до 11 км. Орел, гриф та інші представники ряду Соколоподібні мають широкі крила. Використовуючи висхідні та низхідні потоки повітря, вони здатні ширяти в ньому тривалий час. Запитання для контролю 1. На які відділи поділяють тіло птахів? 2. Яка будова пір’я птахів? Які функції вони виконують? 3. Які особливості будови скелета та мускулатури птахів пов’язані зі здатністю до польоту? 4. Яких переваг набувають організми, що мають теплоізолюючий пір’яний покрив?

Тема: Вивчення зовнішньої будови птахів і будови пір’я. Обладнання, матеріали та об’єкти дослідження: опудало птаха, набір пір’їн (контурні: махові, рульові та криючі; пухові, пух), лупи. Хід роботи: 1. Роздивіться опудало птаха. Зверніть увагу на відділи тіла та особливості їхньої будови. Зверніть увагу на особливості будови задніх кінцівок. 2. За допомогою лупи ознайомтесь з будовою різних типів пер. 3. Запишіть у зошит висновки, зроблені на підставі дослідження.

Мета: узагальнити та систематизувати знання з теми, закріпити основні поняття і терміни, перевірити вміння розпізнавати птахів, робити висновки. Розвивати комунікативні здібності, уміння порівнювати й узагальнювати, співвідносити наукові факти, установлювати причинно-наслідкові зв’язки.

Обладнання: таблиця «Клас Птахи»

Хід уроку

І. Організаційний момент

1. Визначення настрою учнів. Методика кольоропису.

Добрий день! Підніміть смужку того кольору, який відповідає вашому настрою.

Продовжіть речення: Який сьогодні гарний день, бо…

ІІ. Оголошення теми і мети уроку.

Мотивація навчальної діяльності

Сьогодні в нас із вами підсумковий урок з теми « Птахи». Ми пригадаємо, яких саме істот назвали птахами, яка зовнішня та внутрішня будова птаха, що вони їдять, де живуть, особливості їх поведінки, різноманітність птахів.

Вправа « Дерево очікування» висловте свої очікування від уроку, запишіть на листочку і приклейте на наше дерево.

ІІІ . Узагальнення та систематизація матеріалу

Що таке ярмарок? Із тлумачення словника слово «ярмарок» означає великий торг, звичайно з роз вагами, регулярно влаштований в одному і тому ж місці, в один і той же час. Сьогодні і у нас будуть розваги. Але найголовніше на ярмарку – торг і товар. Ваш товар – знання, і всім хочеться, щоб вони були міцними, добротними, незалежними.

Здійснюючи торг, я, можливо, куплю ваші знання. Продавши свій товар, ви станете багатими людьми, у вас з’явиться капітал, який зберігають у надійному місці – у банку. У нас будуть свої ярмаркові банки ( на кожний ряд – скляна банка з наклейкою1,2).Валюта надійна, тверда, достатньо зелена ( коробка з горохом).

1. 1. Ряд «Біологічне лото»

Місце птахів у системі органічного світу.

Імперія – клітинні організми

Над царство – еукаріоти

Царство – тварини

Підцарсво – багатоклітинні

Тип – хордові

Підтип – хребетні

Клас – птахи

Визначити місце птахів у системі органічного світу. Один ряд виправляє помилки у розміщенні таксонів, а другий – у їх назві.

1. Ряд « Порівняльний»

По черзі заповнимо діаграму Вена

Плазуни Спільне Птахи

Холоднокровні хребетні теплокровні

Рогові луски шкіра суха пір’я

Трикамерне серце хребет має 5 відділів чотирикамерне серце

Вид. сист. Нирки, сеч. міхур розд. статеві від сеч. Міхур регенерація легені доск. Нервова система

1. 3. Ряд «Аукціон»

Представник кожного ряду вибирає карточки із завданнями:

1. Шлунок, серце, легені.

2. Яєчник, кіль, гортань.

План відповіді:

1.До якої системи органів належить?

2. Будова органу.

3. Значення.

4. Ряд Еврика Запитання для команди № 1

1. Який птах найменший у світі? ( Колібрі)

2. Які птахи не літають? ( Страуси, пінгвіни, ківі)

3. Що робить страус, коли злякається? ( Тікає)

4. Для чого потрібний білок яйця? (Захищає зародок і запасає воду для нього).

5. Як називаються зрослі кістки стопи, вкриті роговими лусками? ( Цівка).

6. Чи всі птахи змащують піря жиром? ( Ні, лише водоплавні)

7. Чи є у птахів нюх? ( є, але поганий).

8. Від яких тварин походять птахи? (Від плазунів).

Перейти на сторінку: 1 2 3


Подібні статті

Психрофільні мікроорганізми та їх використання
В даному рефераті мова піде про психрофільні мікроорганізми, що широко представлені в тваринному світі. До них належать представники про – та еукаріотів, а також багато видів грибів, дріжджів та навіть комах і хребетних. В останні роки впл ...

Механізми раннього ембріонального розвитку
Керівники тваринницьких господарств звичайно зацікавлені у підвищенні продуктивності сільськогосподарських тварин. Їх кінцевою метою є підвищення якості та кількості продукції без зростання видатків на утримання поголів’я. Біотехнологічні ...

Головне меню