Кадгерини
Клітини артеріальної стінки, окрім відомих кадгеринів, містять нетиповий представник каднеринового сімейства - Т-кадгерин , який на відміну від ”класичних” кадгеринів закріплений в плазматичній мембрані глікозилфосфатіділінозитольного (ГФІ) якоря і не має трансмембранного і цитоплазматичного домену . Така структурна особливість свідчить про те, що Т-кадгерин не бере участі в міжклітинній адгезії, я ймовірно грає роль сигнального рецептора на поверхні клітини .
Нами встановлено, що в ГМК артеріальної стінки Т-кадгерин спричиняє гормоноподібну сигнальні ефекти ліпопротеїдів низької щільності (ЛПНЩ) . Крім цього, на клітинах судинної стінки Т-кадгерин також є рецептором високомолекулярних комплексів адипонектина . Цей білок являється унікальним адипоцитарним гормоном, який бере участь в регуляції обміну ліпідів і глюкози . Адипонектин також здатен пригнічувати ріст клітин артеріальної стінки і запобігати її ремоделюванню при формуванні атеросклеротичних уражень чи після балонної ангіопластики [3].
Гіперекспресія Т-кадгерина в ендотеліальних клітинах вени пуповини людини (HUVEC) викликає зміни цитоскелета в цих клітинах і збільшує їх міграційну активність. При дослідженні каскадів внутрішньоклітинної сигналізації, зумовлюючих ефекти Т-кадгерина, виявлено, що гомофільні взаємодії між молекулами цього білка, які розміщені на сусідніх ендотеліальних клітинах, призводить до активації малих зв’язуючих GТР білків, RhoA/ROCK і Rac з наступною реорганізацією активного цитоскелета і формуванням стрес-фібрил.
Експресія Т-кадгерина в ендотеліальних клітинах, ГМК і перицитах артеріальної стінки збільшується при наростанні тяжкості атеросклеротичних уражень. Окрім цього, на моделі балонної ангіопластики сонної артерії щура було встановлено, що пізні стадії формування неоінтими також супроводжується підвищенням експресії Т-кадгерина клітинами судинної стінки.
Збільшення експресії Т-кадгеринів в vasa vasorum адвентиції пошкоджених судин при рестенозі і атеросклерозі, а також при неоангіогенезі, який супроводжує пухлинний ріст, свідчить про те, що Т- кадгерин може являтися одним із регуляторів патологічного ангіогенеза.
Це дослідження було присв’ячене з’ясуванню ролі Т-кадгерина в регуляції росту кровоносних судин. На моделі ангіогенеза в підшкірному імплантаті матригеля було з’ясовано, що Т-кадгерин пригнічує ріст кровоносних судин. Результати експериментів in vitro дозволяють припустити, що ефект зумовлений гомофільною взаємодією молекул Т- кадгерина на поверхні ендотеліальних клітин і стромі матригеля, що зумовлює пригнічення міграції цих клітин [3].
Подібні статті
Формування ботанічного саду навколо школи
Ботанічний сад - територія, на якій з науково-дослідною, просвітньою і навчальною метою культивуються і вивчаються рослини різних частин світла і різних кліматичних зон.
Міжнародна рада ботанічних садів (англ. Botanіc Gardens Conservatіon Іnternatіo ...
Біологія Х-вірусу картоплі
Віруси не можуть самостійно поширюватись у природі. Допомагають їм у
цьому насамперед комахи-переносники (віроформні комахи). Фітопатогенні віруси
найчастіше переносять попелиці, трипси, цикади, кліщі й деякі листогризучі
комахи. Наприклад ...