Катенін

Катенін - це білок який який знаходиться в комплексі з кадгеринами - молекулами клітинної адгезії в клітина тварин. Перші два вивчені види катеніна отримали назви α-катенін і β-катенін. α-катенін може зв’язуватись з β-катеніном і актином. β-катенін зв’язується з цитоплазматичним доменом деяких кадгеринів [1,2,5]. (малюнок 2).

Також були відкриті допоміжні γ-катенін і δ-катенін. Назва білка походить від латинського «катена» - ланцюг (лат. catena), так як вважалось, що катенін приєднує кадгерин до цитоскелету.

Класифікація і функції

Типи:

· α-катенін

· β-катенін

· γ-катенін

· δ-катенін

Функції катеніна і кадгерина

Клітини ембріональної ракової пухлини F9, створені з допомогою генної інженерії і позбавлені β-катеніна, подібні зі звичайними клітинами і в нормі сполучені клітинними контактами, які зумовлені Е-кадгерином. Проте через відсутність β-катеніна з Е-кадгерином з’єднюється більше плакоглобіна.

В клітинах які не мають ні β-катеніна, ні плакоглобіна, на поверхні клітин є тільки невелика кількість Е-кадгерина і α-катеніна. У мишей позбавлених β-катеніна, утворюються дефектні ембріони. Якщо β-катенін у миші відсутні в клітинах ендотелію, то спостерігаєьбся порушення клітинних контактів між клітинами судинного ендотелію. Миші позбавлені плакоглобіну, мають порушення клітинних контактів у багатьох тканинах, хоча β-катенін може заміняти плакоглобін в багатьох контактах.

Кератиноцити без α-катеніна також позбавляються клітинних контактів. Пухлинні клітини з дефективним δ-катеніном, низьким рівнем експресії Е-калгерина й слабкими міжклітинними контактами можливо повернути до норми, збільшивши кількість функціонального δ-катеніна.

В геномі людини білок β-катенін кодується геном CTNNB1 [5,7,8].

Катенін р120 і його вплив на кишечник

Встановлено, що білкова речовина катенін р120 вкрай необхідна для підтримки на достатньому рівні бар'єрної функції товстого і тонкого кишечнику, а також для збереження структури його стінки і запобігання запаленню.

Нещодавно було виявлено, що кадгерини впливають не тільки на розвиток і ріст тканини, а й на можливість появи в ній пухлин. При порушенні функції Е-кадгерину можуть спостерігатися деякі форми раку шлунка і молочних залоз, патологія простати, запалення слинних залоз і т.д. Вважається також, що Е-кадгерини здатні гальмувати розвиток не тільки пухлин, а й їх метастазів.

Крім кадгеринів на поверхні клітин знаходяться регуляторні білкові речовини - катеніни. Найбільшою активністю з них володіє катенін р120. Він впливає на міжклітинну взаємодію шляхом модулювання властивостей кадгеринів [9].

Зокрема, активуючи ряд ферментів, катенін р120 посилює взаємодію кадгеринів з компонентами цитоплазми (точніше з цитоскелетом). Якщо заблокувати цей катенін хімічними речовинами, то виникає дестабілізація всіх видів кадгерінів. І навпаки, при блокуванні окремих кадгерінів істотно зростає активність катеніну р120. На превеликий жаль, багато сторін біологічної ролі катенінів досі практично не вивчені.

Кілька років тому в науковій літературі з'явилися дані про те, що порушення діяльності кадгеринів і катеніну р120 спостерігаються при запальних захворюваннях кишечнику, у тому числі при такій серйозній патології, як хвороба Крона і виразковий коліт [9].

У механізмі розвитку цих захворювань велике значення має автоімунний компонент, тобто посилення імунної агресії проти власних клітин кишечника. Результатом цього стає запалення кишкової стінки і різке збільшення проникності слизової оболонки кишечнику.

Внаслідок цього, кишечник всмоктує великі фрагменти білкових молекул їжі, сприяючи формуванню харчової алергії, що підсилює, у свою чергу, ураження кишечнику. Паралельно спостерігається зміна бактеріального спектру кишкового вмісту (дисбактеріоз), які поглиблюють запалення (ентерит і коліт).

Перейти на сторінку: 1 2


Подібні статті

Участь мікроорганізмів в кругообігу азоту
Молекула азоту є однією із найінертніших. Д.Резерфорд, який вперше (1772) виділив азот з повітря, назвав його нежиттєвим тому, що він не підтримує ні дихання, ні горіння. Проте тепер усім відомо, що азот є необхідною складовою частиною нук ...

Комахи-шкідники плодово-ягідних культур
Культурні рослини пошкоджують багато видів шкідливих комах. Кожна сільськогосподарська культура має власних шкідників видовий склад яких може дещо змінюватись в різних географічних зонах країни. Близько 150 видів найбільш небезпечних шкідн ...

Головне меню