Комахи з повним перетворенням
Багато бджіл і джемів - чудові запилювачі. Деякі оси та бджоли, джмелі та мурашки – суспільні комахи.
Медоносна бджола виробляє мед – винятково корисний продукт живлення. Мед – це нектар, хімічно змінений під дією ферментів зобних залоз бджіл-робітниць. Вони його запасають у сотах для свого живлення взимку, а личинок, які знаходяться в інших комірках сотів вигодовують сумішшю пилку та нектару – пергою. З воску бджоли будують соти. Цікаво, що сучасний рамковий вулик винайшов бджоляр Прокопович.
Руда лісова мурашка.
Вона будує великі мурашники з гілочок та хвоїнок, винищує значну кількість шкідників лісу. Чорна садова мурашка, навпаки шкідлива, оскільки вона охороняє і поширює попелець, солодкими виділеннями яких вона живиться. Останніми роками в Україні можна зустріти малесеньку (1-2мм) руду фараонову мурашку. Вона тропічного походження і живе лише в теплих житлах, завдаючи шкоди харчовим продуктам.
У біологічному методі боротьби застосовують також ріноманітних їздців, личинки яких паразитують в яйцях, личинках та лялечках різних видів шкідливих комах. Наприклад, трехограму – паразита яєць шкідливих метеликів – розводять у лабораторіях і випускають у місцях розмноження цих шкідників. Багато видів джмелів та інших перетинчастокрилих занесено в Червону книгу України.
Ряд блохи –
безкрилі, кровосисні комахи. Тіло сплющене, зір розвинених погано, мають колючно-сислі ротові органи та стрибальні ноги. Деякі види цих комах ссуть кров із людини, гризунів і ссавців. Личинки червоподібні, найчастіше трапляються у порах на долівці у житлах, де живляться органічними речовинами.
Пацюкова блоха, що може нападати і на людину відома як переносник дуже небезпечного захворювання – чуми від якої протягом історії людства загинуло кількасот мільйонів людей. Захворювання на чуму постійно зустрічаються і зараз по тропічних країнах. В Україну може бути завезена разом з хворими пацюками в трюмах кораблів.
Ряд жуки.
Це найчисельніші за кількістю видів (понад 300000)ряд комах. Їхні розміри коливаються від 0,3 до 155 мм завтовшки. Жуки поширені в найрізноманітніших умовах суходолу і в прісних водоймах. Вони мають гризучі ротові органи і тверді передні крила.
Багато жуків шкодять культурним рослинам. В Україні є колорадський жук, буряковий довгоносик, жук-кузька, травневий хрущ, жук-короїд, горохова зернівка, жук-хлібне точило, жуки-шкіроїди. Жуки, що живляться рештками тварин і рослин, відіграють велику роль у природі, як санітари.
Подібні статті
Життя і наукова діяльність Чарльза Дарвіна
Ч. Дарвін
жив в епоху бурхливого суспільного розвитку, коли природознавство
було на піднесенні, в науці здійснювались важливі
відкриття. Він не мав систематичної
біологічної освіти (два роки навчався на медичному факультеті в Едінбурзі ...
Інсулін
Основною ознакою
будови залоз внутрішньої секреції є відсутність вивідних проток, тому їхні
секрети виділяються безпосередньо у кров або лімфу, що їх омиває. Кількість цих
секретів невелика, називаються вони гормонами (від грецького слова, ...