Значення аеробіологічних досліджень для запобігання і лікування полінозів

Аеробіологія - міждисциплінарна наука, яка пов’язана з ботанікою, екологією, метеорологією, сільським та лісовим господарством, а також медициною, передусім її розділом - алергологією. Інтерес до аеробіології зростає з боку всіх зазначених напрямків, однак найбільше з боку алергології. Це пов’язано зі значним збільшенням кількості алергічних захворювань в усьому світі [1].

Алергічні захворювання з кожним роком залучають все більш пильну увагу лікарів різних спеціальностей. Незважаючи на те, що алергічні хвороби відомі людині більше двох з половиною тисяч років, в сучасному світі проблеми, пов'язані з питаннями діагностики, терапії та профілактики аллергопатології залишаються дуже актуальними [12].

Аеробіологічний моніторинг є актуальною проблемою, адже пилок рослин, який знаходиться в повітрі спричиняє алергічні захворювання такі, як бронхіальна астма, риніт, кон’юктивіт, дерматит тощо.

Астматичний бронхіт чи бронхіальна астма виникає в період цвітіння алергенних рослин, найчастіше в суху вітряну погоду, коли концентрація пилку в повітрі досить висока. Приступи астми характеризуються сухим кашлем, затяжним видихом, причиною яких є звуження бронхів, а результатом є порушення прохідності дихальних шляхів.

Алергічний реніт проявляється слизовими виділеннями, чханням, закладенням носа, втратою нюху.

Алергічний кон’юктивіт характеризується почервонінням повік, болем очей, почервонінням кон’юктиви і сльозоточивістю. Найбільш небезпечним є набряк гортані, що призводить до забруднення дихання.

Алергічний дерматит - дуже поширене захворювання, здатне вражати всі вікові групи населення і потребує негайного лікування. Це захворювання шкіри, що розвивається, як відповідна реакція організму на взаємодію з факультативним подразником (речовина, що викликає алергічні реакції в осіб з підвищеною чутливістю до них) шляхом екзо- і ендогенних впливів [12].

Поліноз - група алергічних захворювань, що викликається пилком рослин і характеризується гострими запальними змінами з боку покривних тканин (слизових оболонок і шкіри). Захворювання несе сезонний характер і виявляється в період цвітіння рослин і дерев, коли в повітрі міститься велика кількість пилку. Характер і вираженість клінічних проявів полінозу залежить від міри підвищеної чутливості організму до пилкових алергенів, масивності експозиції до них, супутніх алергічних реакцій і захворювань.

Причиною полінозу є алергени пилку в основному вітрозапильних рослин. Весняний поліноз викликає пилок дерев і чагарників: берези, вільхи, ліщини, клена, дуба, та ін В етіології весняно-літнього полінозу провідна роль належить пилку злакових трав: тимофіївки, вівсяниці, тонконога та ін Літньо-осінній поліноз викликає пилок бур'янистих трав: лободи, полину та ін Найбільш сильними алергенними властивостями володіє пилок карантинного бур'яну - амброзії, широко поширеного в південних регіонах країни [9].

Для полінозу характерна сувора сезонність, при цьому терміни виникнення загострень захворювання збігаються з періодом цвітіння рослини, до пилку якого сенсибілізований хворий. Частіше зустрічається поліноз в осіб у віці від 15 до 40 років. Домінуючими клінічними проявами пилкової сенсибілізації є алергічні реакції перераховані вище [11].

Перейти на сторінку: 1 2 3 4


Подібні статті

Особливості розмноження птахів різних видів на прикладі гусака сірого, журавля та великого строкатого дятла
Орнітологічні екскурсії захоплюють своєю неповторністю. Кожен виїзд на природу дає нові враження навіть спеціалісту. Це пояснюється перш за все особливістю самих птахів. Серед тварин птахи – найбільш показова група. На зоологічних екскурсі ...

Інсулін
Основною ознакою будови залоз внутрішньої секреції є відсутність вивідних проток, тому їхні секрети виділяються безпосередньо у кров або лімфу, що їх омиває. Кількість цих секретів невелика, називаються вони гормонами (від грецького слова, ...

Головне меню