Рослини і тварини шкільного куточку живої природи
Успішне засвоєння учнями матеріалу з біології, набуття ними практичних умінь і навичок із вирощування рослин і догляду за тваринами, розвиток інтересу й працьовитості істотно залежить від практичних робіт і спостережень, які ведуться за живими об’єктами безпосередньо в природі. На жаль, багато уроків біології припадає на зимовий період, коли можливість спілкування з живими об’єктами в природі обмежена. Це певною мірою можна компенсувати роботою учнів в куточку живої природи.
Куточок живої природи є невід’ємною складовою кабінету біології загальноосвітнього навчального закладу. В ньому учні систематично доглядають за рослинами й тваринами, закладають досліди та проводять експерименти. В куточку живої природи вчитель має змогу виховувати в учнів інтерес і любов до природи, до праці, прищеплювати практичні уміння й навички, збагачувати знання розширювати світогляд і розвивати допитливість.
Живий куточок забезпечує наочність у вивченні біології. Учні ведуть систематичні спостереження за рослинами і тваринами, беруть участь у догляді за ними.
Наприклад, на уроці «Видозміни листків» екологічну пристосованість до зменшення випаровування води листопадом, зменшення площі листкової пластинки опушенням, восковим нальотом тощо учні можуть простежити на живих рослинах: монстері (вологі тропічні ліси Бразілії), камелії (Південний Китай), алое (з пустині Калахарі Південної Африки), кактусах (з пустинь Мексіки), хвої сосни, листках коров'яку та ін.
Живих тварин демонструють на уроках зоології, загальної біології й часто фізіології людини. Найбільш вдалими об'єктами для демонстрування в класі є тварини середнього розміру, переважно птахи й ссавці. їх утримують у клітках, сажках, а для демонстрування переносять на стіл.
Більш дрібних тварин, наприклад жаб, ящірок, вміщують у скляні банки або склянки, зав'язані марлею, і роздають на столи або показують, ходячи по класу. У пробірках, заткнутих ватою, демонструють ще більш дрібних тварин - комах на різних стадіях розвитку, павуків.
Демонстрування дослідів або їхніх результатів на уроках проводять в усіх класах. Досліди можна проводити у різних варіантах, залежно від обладнання, й доручати різним учням.
Об’єктом мого ІНДЗ є рослини і тварини шкільного куточку живої природи.
Предметом: дослідницька діяльність учнів на уроках біології та природознавства в живому куточку.
Мета: довести виняткову роль дослідів у вивченні та засвоєнні навчального матеріалу.
Завдання:
1. Показати типові досліди з рослинами і тваринами живого куточка.
2. Описати організацію та обладнання живого куточка.
. Вказати значення куточка живої природи у вивченні курсу біології.
Подібні статті
Особливості розмноження птахів різних видів на прикладі гусака сірого, журавля та великого строкатого дятла
Орнітологічні екскурсії
захоплюють своєю неповторністю. Кожен виїзд на природу дає нові враження навіть
спеціалісту. Це пояснюється перш за все особливістю самих птахів. Серед тварин
птахи – найбільш показова група. На зоологічних екскурсі ...
Особливості будови і життєдіяльності лишайників
Лишайники – це особливі організми, в тілі яких об’єднані водорості і
гриби в нові комплекси симбіотичних організмів з новими морфологічними,
фізіологічними та екологічними властивостями.
Відомо понад 20 000 видів лишайників.
Лишайники ...