Характеристика основних видів тропічних та субтропічних плодових рослин: видове різноманіття, особливості вирощування та догляду

Догляд. Улітку рослині необхідний частий полив, однак стежте, щоб не було застою води. Узимку полив - помірний. Підгодовують грейпфрут комплексними добривами два рази на місяць. Рекомендуємо обприскувати рослину водою кімнатної температури з пульверизатора. Розмноження можливе черешками в теплицях.

Шкідники і хвороби. Рослина часто уражається щитівками і червоними цитрусовими кліщами. Через надмірно сухе повітря або надлишок вологи на листах з'являється сажковий гриб і різна плямистість.

ВИСНОВКИ

1. Використання в кімнатному фітодизайні субтропічних та тропічних плодових рослин пояснюється подібністю кліматичних умов існування цих рослин на батьківщині й у нас будинку.

2. Батьківщина більшості кімнатних рослин тропічний пояс земної кулі. Багато видів походять з волого-тропічних лісів, що займають величезні простори по обидві сторони екватора в Африці, Америці, Австралії й Азії, де цілий рік тримаються високі температура і вологість. Через насиченість атмосфери водяними парами інтенсивність світла невисока. Ці рослини потребують створення певних умов для вирощування та догляду за ними. Взимку вони потребують більше світла і тепла та меншу кількість вологи.

3. Для кімнатної культурі найбільш широко використовуються такі субтропічні та тропічні плодові рослини: абрикос, гранат, лимон, апельсин, інжир, ананас, фінік, грейпфрут.

4. В своїй роботі ми запропонували опис найбільш поширених плодових кімнатних рослин тропіків та субтропіків, особливості догляду за ними, розмноження, видове різноманіття.

Перейти на сторінку: 8 9 10 11 12 13 


Подібні статті

Рослини і тварини шкільного куточку живої природи
Успішне засвоєння учнями матеріалу з біології, набуття ними практичних умінь і навичок із вирощування рослин і догляду за тваринами, розвиток інтересу й працьовитості істотно залежить від практичних робіт і спостережень, які ведуться за живими об&rsq ...

Біохімія трансгенної картоплі в умовах України
Підвищений “тиск” на організм людини ксенобіотичних сполук природного та штучного походження обумовлює необхідність поглибленого вивчення таких сполук, і в першу тих із них, котрі входять до складу найбільш поширених харчових продуктів, зо ...

Головне меню