Нервова система

Призначення нервової системи (і органів чуття) - забезпечити гомеостаз, або раціональні реакції на середовище, сприйняття роздратувань, що поступають, і у відповідь доцільну поведінку. Нервова система розділяється на центральна (головний і спинний мозок із спинномозковими гангліями) і периферичну (нервові волокна, що йдуть від головного і спинного мозку). Крім того, є ще вегетативна нервова систем що включає периферичні нерви, сплетення і ганглії, пов'язані з внутрішніми органами. Нервова система утворена нервовими клітинами, що складаються з тіла і двох видів відростків. Короткі (дендрит) сильно гілкуються і проводять подразнення до тіла клітини. Довгі (нейрити) передають у відповідь подразнення периферію. Сіра речовина мозку утворена нервовими клітинами, біле - нейритами. Замкнута лінія зв'язку між нейронами, що сприймають подразнення (рецептори) і передаючими у відповідь подразнення (ефектори), називається рефлекторною дугою. Сантехнические работы и услуги stryr.ru.

Спинний мозок розташований в спинномозковому каналі, утвореному дугами хребців. Спинний мозок росте повільніше хребцевого стовпа. Він закінчується на рівні 3-4-го або (у старих особин) 1-2-го поперекових хребців. Спинномозкові нерви виходять із спинномозкового каналу посегментно. Проте на великій відстані вони тягнуться всередині спинномозкового каналу, утворюючи так званий кінський хвіст. Сіра речовина спинного мозку розташована довкола спинномозкового каналу. Від сірої речовини відходять спинні (чутливі) і черевні (рухові) корінці спинномозкових нервів. З'єднуючись, ці корінці утворюють спинномозкові нерви. Біла речовина займає периферію спинного мозку. В нім проходять нервові волокна, що сполучають різні відділи спинного мозку і створюють провідні шляхи до головного мозку і від нього.

Головний мозок лежить в порожнині черепної коробки. Він має наступні відділи: великі півкулі (кінцевий мозок), проміжний мозок, середній мозок, задній мозок і продовгуватий мозок, який переходить в спинний мозок. Позаду півкуль розташований мозочок. Від головного мозку відходить 12 пар черепно-мозкових нервів: I - чуттєвий, II - зоровий, III - окорухливий, IV - блоковий, V - трійчастий, VI - вивідний, VIІ - лицевий, VIІІ - слуховий, IX - язикоглотковий, X - блукаючий, XI - додатковий, XII - під'язичний. Кордон між головним і спинним мозком проводиться умовно біля виходу першого шийного нерва.

Вага головного мозку у миші хатньої порівняно велика - 0,45 г (1,9 % від ваги тіла). До розплющення очей у дитинчат гризунів мозок росте відносно швидше, ніж тіло, і його відносна вага збільшується. Після розплющення очей відносна вага мозку в міру загального зростання організму поступово зменшується. Це пов'язано з тим, що до розплющення очей у сліпонароджених гризунів продовжується структурне формування мозку і дуже швидко змінюється його біохімізм. Цим пояснюються закономірності формування умовних і прояв безумовних рефлексів в онтогенезі, а також порівняно легка адаптивна перебудова організму на ранньому етапі постнатального онтогенезу відповідно до дій середовища[1].


Подібні статті

Комахи прісних водойм
Ентомологія – наука, яка безупинно розвивається, постійно збагачується новими даними і новими ідеями. За 15 років ентомологія зробила величезний крок вперед у розумінні багатьох аспектів екології, фізіології, поведінки і взаємозв`язків ком ...

Інсулін
Основною ознакою будови залоз внутрішньої секреції є відсутність вивідних проток, тому їхні секрети виділяються безпосередньо у кров або лімфу, що їх омиває. Кількість цих секретів невелика, називаються вони гормонами (від грецького слова, ...

Головне меню