Вивчення лишайників в шкільному курсі біології

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. § 66

Урок на тему: «Особливості будови і життєдіяльності лишайників. Значення грибів і лишайників у природі і житті людини»

Мета: ознайомити учнів з особливостями будови і життєдіяльності лишайників, розповісти про роль грибів і лишайників у природі і житті людини.

Обладнання і матеріали: таблиці «Шапкові гриби», «Цвілеві гриби», «Гриби-паразити», «Лишайники», гербарні екземпляри лишайників, діафільм «Лишайники і мохи».

Базові поняття і терміни: лишайники, ліхенологія, симбіоз, накипні, листуваті і кущисті лишайники, повітряне живлення, ксанторія, уснея, індикатори, антибіотики, дріжджі, їстівні гриби, цвілеві гриби, грибні хвороби рослин і тварин.

Концепція уроку: сформулювати визначення лишайників. Розглянути особливості будови і життєдіяльності лишайників. Звернути увагу на відмінності лишайників від інших груп рослин. Розповісти про значення лишайників у природі і житті людини.

Структура і зміст уроку

І. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

Запитання до учнів.

1. Які гриби є вищими?

2. Назвіть їстівні гриби.

3. Назвіть отруйні гриби.

4. Як відрізнити їстівні гриби?

5. Чи можна отруїтися їстівними грибами?

Повідомлення учнів.

Різноманітність і значення лишайників.

ІІ. Вивчення нового матеріалу*

Розповідь учителя.

Лишайники — це організми, утворені спільним існуванням гриба і водорості. Вони утворилися в результаті переходу представників різних систематичних груп грибів від гетеротрофного живлення до використання продуктів асиміляції деяких водоростей. Раніше взаємини гриба і водорості розглядалися як симбіотичні, але тепер їх звичайно розглядають як паразитичні (особливо з боку гриба).

Будова лишайників

Вегетативне тіло лишайника — талом (слань). Воно утворено в результаті переплетення гіф гриба і клітин водорості. Клітини водорості можуть бути рівномірно розкидані по всій товщині талома (гомеомерний талом), або сконцентровані в особливому шарі (гетеромерний талом). Забарвлення лишайників дуже різноманітне. За формою талома лишайники поділяються на три групи. Перша — накипні або коркові лишайники (талом у вигляді тонкої або товстої кірки). Друга група — листуваті лишайники (талом у вигляді листоподібної пластинки). І, нарешті, третя група — кущисті лишайники (талом у вигляді прямостоячого кущика або бороди, що повисає).

Розмноження лишайників

Вегетативне розмноження лишайників здійснюється спеціальними утвореннями (соредіями і ізидіями), що містять і гіфи гриба і клітини водорості. Статеве і нестатеве розмноження лишайників являє собою, фактично, розмноження гриба, спори якого утворюються і поширюються звичайним способом. При потраплянні на придатний субстрат спори проростають. Потім вони утворюють тонкі гіфи, що поширюються в усі сторони для пошуку придатної водорості. Після виявлення водорості починається формування слані j лишайника. Якщо водорость не виявлена, міцелій, як правило, і гине.

Значення лишайників

Лишайники дуже поширені, особливо в тундрі, лісотундрі і лісових екосистемах. Вони беруть участь у хімічному вивітрюванні гірських порід. їх широко використовують для одержання антибіотиків, ароматичних речовин, фіксаторів запахів і барвників. Лишайники звичайно чуттєві до забруднення атмосфери, тому вони , також використовуються в якості біоіндикаторів забруднення повітряного середовища.

Перейти на сторінку: 1 2 3 4


Подібні статті

Вікові особливості нервової функції
Вікова періодизація є умовним поділом цілісного життєвого циклу на вікові періоди, що вимірюються роками. Відомо, що розвиток дитини відбувається за кілька періодів, які послідовно змінюють один одного. Цей процес є обов'язковим і передбач ...

Особливості розмноження птахів різних видів на прикладі гусака сірого, журавля та великого строкатого дятла
Орнітологічні екскурсії захоплюють своєю неповторністю. Кожен виїзд на природу дає нові враження навіть спеціалісту. Це пояснюється перш за все особливістю самих птахів. Серед тварин птахи – найбільш показова група. На зоологічних екскурсі ...

Головне меню