Характеристика морфологічних, анатомічних особливостей форм та культиварів

За забарвленням листової пластинки Колесников А.И. виділяє такі форми дуба звичайного:

● білостроката - f. variegata West. (f. argenteo-picta Schneid.) - з білими плямками на зеленому фоні листка;

● золотаво-жовта - f. concordia (Kirchn.) Lem. - з блискучими золотисто-жовтими листками;

● темнопурпурова - f. atro-purpurea Hartw. et Rüempl. - з темно- пурпуровими листками і чорна (f. nigra hort.) - з більш темно-пурпуровими листками, які зберігають це забарвлення впродовж всього літа;

● багряниста - f. purpurascens DC. - з яскраво-пурпуровими молодими листками, які пізніше набувають зеленого забарвлення;

● білооблямована - f. argenteo-marginata hort;

● мармурова - f. marmorata hort;

● золотисто-строката - f. aureo-variegata hort;

● триколірна - f. tricolor hort;

В.П. Кучерявий, А.І. Івченко, М.Й. Мазепа та ін. виділяють ще одну форму дуба звичайного за забарвленням листової пластини:

● білокрапчасту - Quercus robur 'Maculata'.

За ступенем і видом опушення листків розрізняють декілька форм:

● з голими, не опушеними листками;

● з листками, знизу опушеними дворогими волосками, що зникають на розвинених листках;

● з короткими, зірчатими волосками, що більш чи менш густо покривають листок знизу;

● з довгими, зірчатими, багатопроменевими волосками, що особливо довгі по головному нерві листка.

За органами репродукції. Жіночі квіти у різних формах відрізняються забарвленням приймочок (червонуваті або жовтувато-зелені), за кількістю жіночих квітів на одному квітконосному стеблі (переважно від 2 до 10 шт.), а звідси, відповідно, і за кількістю жолудів на одному плодоносному стеблі.

За довжиною плодоносного стебла виділяють декілька форм. У найбільш типової форми плодоносне стебло рівне приблизно половині довжини листка, у пазусі якого воно сидить. Трапляються форми з плодоносними стеблами довжиною від декількох міліметрів до таких, розміри яких більші за згаданий вище листок.

За величиною і формою плодів також спостерігається значна різноманітність. Трапляються дерева з дуже великими жолудями довжиною 5-6 см і шириною до 2,5 см. Поряд з такими є дерева з дуже дрібними кулькоподібними жолудями, що тільки наполовину витикаються з плюски.

Можна знайти дерева з дуже тонкими і відносно довгими жолудями, з жолудями, які мають форму загострену, яйцеподібну або бочкоподібну.

При вивченні морфологічних особливостей дуба вченими виявлений великоплідний різновид, представлений цікавою багатозародковою формою (40-80 % жолудів складали багатонасінні плоди, які мали 2,3 і 4 зародки).

Плюски у зрілих жолудів на різних деревах не одинакові. Вони можуть бути то більше, то менш глибокими і закривати або значну частину жолудя до 2/3), або тільки його основу, але ніколи не покривають плід цілком і ніколи повністю не зростаються з ним. Форма плюски буває напівкулькопо дібною, келихоподібною, конусоподібною або пласкою. Велике різноманіття спостерігається і за забарвленням лусок плюски (від сірувато-бурої до пісочно-жовтуватої). Луска плюски або тонка, пласка і притиснута або товста, горбисто-відстовбурчена; зрідка можна спостерігати форми дуба з дуже тонкою лускою, що сильно відстає.

За будовою і забарвленням кори. Стовбури дуба у зрілому віці покриті грубою, тріщинуватою, зазвичай темно-сірою корою. Трапляються дерева з корою, що має більш світле забарвлення, менш глибокі тріщини і загальний вигляд, що нагадує кору супутника дуба - ясена звичайного (Fraxinus excelsior L.)

Перейти на сторінку: 1 2 3


Подібні статті

Біологічні мембрани. Їх роль в процесах збудження
Мембрани відіграють ключову роль як у структурній організації, так і у функціонуванні всіх клітин. Мембрани формують внутрішньоклітинні компартменти, з їх допомогою відбувається розділення вмісту компартментів і навколишнього їхнього сере ...

Флора прісних вод
Актуальність . Ми живемо в епоху гострого конфлікту між людським суспільством та природою, коли нераціональна господарська діяльність порушила динамічну рівновагу біосфери нашої планети, що спричинило її прогресуюче руйнування. Цей процес супроводжу ...

Головне меню