Характеристика морфологічних, анатомічних особливостей форм та культиварів

За технологічними властивостями деревини. Існують форми, деревина яких після проведення рубань спочатку рожевіє, а потім жовтіє. Така деревина менш міцна порівняно з типовою формою дуба, але характеризується більшою дрібношаровістю, м'якістю, красивою структурою і добре розколюється.

За кількома ознаками або комбіновані.

До таких відносяться, наприклад, згадані вище форми:

● пірамідальна зелена - f. fastigiata viridis hort;

● пірамідальна золотисто-крапчаста - f. fastigiata aureo-punctata hort.

Ялиця біла

Із 50-ти відомих видів роду ялиці на Україні поширений лише один - ялиця біла. Вона характеризується відносно малою мінливістю, однак має морфологічні та екологічні форми.

Морфологічна мінливість насіння та насіннєвих лусок A. alba. У 313 дерев ялиці білої в Українських Карпатах були визначені довжина насіння з крильцями, довжина та ширина крилець, довжина, ширина та товщина насіння, а також довжина, ширина насіннєвих лусок. Виявлено вірогідні відмінності за цими показниками для більшості популяцій, виключення склала хіба що товщина насіння. Всі досліджені метрічні показники насіння та лусок, згідно з класифікацією С.А. Мамаєва (1973), можна віднести до ознак з дуже низьким, низьким та середнім рівнями мінливості, коефіцієнт варіювання яких не перевищував 18%.

У восьми популяціях A. alba виявлено, за шкалою А. С. Бондарцева (1954), шістнадцять кольорів забарвлення крилець насіння, що зберігається протягом всього життя рослин (Мамаєв, 1973). Для з’ясування генетичної обумовленості забарвлення крилець в популяціях порівнювали дві групи дерев з темними та світлими крильцями.

Не встановлено вірогідної різниці між цими двома вибірками рослин за частотами алелів і генотипів та основними показниками генетичного поліморфізму, за винятком очікуваної гетерозиготності. Генетична дистанція Нея (1972) для цих двох груп рослин склала всього 0,002.

У випадку аналізу ферментних систем з відносно вузькою внутрішньоклітинною субстратною специфічністю, які переважно відповідають за ключові біохімічні процеси, встановлено, що група дерев з темнозабарвленими насіннєвими крильцями за локусами, що кодують ці ферменти, має значно більшу кількість гетерозиготних генотипів.

ботанічний селекціонер дуб ялиця

Перейти на сторінку: 1 2 3 


Подібні статті

Регуляція обміну речовин. Терморегуляція
Процес обміну речовин в організмі складається з кількох тисяч хімічних реакцій, які протікають в організмі. Обмін речовин являє собою єдність двох процесів: асиміляції і дисиміляції. Асиміляція супроводжується посиленням дисиміляцій ...

Біологічний контроль збудників хвороб рослин
Актуальність. Протягом останнього часу в фітовірусологи, як і в інших молекулярно-біологічних дисциплінах, спостерігається значний інтерес до розвитку досліджень на популяційному та еколого-популяційному рівні, і ця тенденція є загальною для багатьох ...

Головне меню