Способи життя і значення павуків

Досліди з осліпленими павуками показали, що зір не відіграє ролі в зміні кольору. Деякі сильно видовжені павуки, що сидять на своїй павутині нерухомо з витягнутими уздовж тіла ногами, дуже схожі на гілочку, що потрапила в павутину. Чудовий приклад павуки-бокоходи роду Phrynarachne. Вони плетуть па поверхні листя павутинний покрив, у середині якого містяться самі, створюючи повне враження екскрементів птаха. Припускають, що криптизм у цьому випадку має значення не стільки захисту, скільки залучення здобичі, тому що павук видає навіть запах пташиних екскрементів, що приваблює деяких мух. Павук виду P. dіcіpіens лягає при цьому на спину, утримуючись за павутинний покрив передніми ногами, а інші піджавши до грудей у позі, дуже зручної для схоплювання мухи, що підлітає [15].

Павуки - одні з найпоширеніших тварин. Найбільш багаті павуками області з рясним рослинним покривом, але зустрічаються вони у всіх ландшафтних і кліматичних зонах, від полярних областей і високих гір до сухих степів і розпечених пустель. Павуки знайдені в Гренландії біля льодовиків і на антарктичних островах, багато видів живуть у горах на висоті 2000-3000 м, а один вид скакунів знайдений на Евересті (Джомолунгмі) навіть на висоті 7000 м [3].

Рис.10 Варіанти колесоподібної павутини павуків [3]:

- горизонтальна павутина;

- павутина, підтягнута павуком у вигляді купола;

- ловчий сектор Hyptіotes, нижче - павук, що натягає нитку;

- Mastophora cornіgera, що ловить здобич;

- павутина Меneus camelus.

Місця проживання павуків надзвичайно різноманітні. Вони живуть у ґрунті й на його поверхні, у лісовій підстилці, у мохах, на трав'янистій і деревній рослинності, під корою, у дуплах, під каменями, у тріщинах скель, у печерах, у норах і гніздах інших тварин, у житлі людини. Тільки водне середовище майже не освоєне павуками. Єдиний приклад - прісноводний павук Argyroneta, який проникнув у воду завдяки павутині, дихає атмосферним повітрям і не виробив особливих морфологічних пристосувань до життя у воді. Правда, павуків, що живуть у дуже сирих місцях, біля води, що вільно бігають по її поверхні, чимало. Деякі види живуть на літоралі морських узбереж, ховаються під час припливу у своїх лігвищах з непромокальної павутини, а при відливі полюють за дрібними рачками й іншими безхребетними [13].

Перейти на сторінку: 1 2 3 4 5 


Подібні статті

Особливості будови і життєдіяльності лишайників
Лишайники – це особливі організми, в тілі яких об’єднані водорості і гриби в нові комплекси симбіотичних організмів з новими морфологічними, фізіологічними та екологічними властивостями. Відомо понад 20 000 видів лишайників. Лишайники ...

Викопні головоногі молюски
Головоногі - найбільш високоорганізована група молюсків і одні з найбільш високоорганізованих безхребетних. До них належать кальмари, каракатиці, восьминоги (близько 650 сучасних видів). Це - виключно морські організми, найбільше поширені ...

Головне меню