Способи життя і значення павуків
Більшість павуків живе осіло у своїх будівлях - лігвищах і тенетах, але чимало й бродячі, що не мають постійних притулків. Еволюція павутинної діяльності павуків наочно проявляється в конструкціях їх характерних будівель [3].
Лігвища ділять на кілька типів: норки, трубки, покришки, ковпачки й ін. Норки викопуються в ґрунті й служать постійним житлом або тільки притулком, у якому павук проводить день, виходячи вночі на полювання. Відомі всі переходи від простих поглиблень у ґрунті до складно влаштованих норок, що добре прослідковується в мигаломорфних павуків. Одні види роблять невеликі поглиблення або норки, недосконалі ще по обробці, інші влаштовують правильні вертикальні глибокі норки, вистелені павутиною, треті будують у входу в норку різні додаткові пристосування з павутини й ґрунту. В одних форм норка подовжується над входом за рахунок павутинної надбудови, іншими робиться рухливі дверцята-кришечка, що закриває вхід. Павутинні надбудови бувають у формі вертикальної трубочки або лійки, або павутинна вистилка норки сягає в довгу надземну трубку [3].
Кришечки бувають із шарніром і без нього. Нерідко вільний край павутинної кришечки робиться важчим часточками ґрунту, так що вона сама захлопується. У деяких мигаломорфних павуків кришечка стовщена й затикає норку на зразок пробки. Звичайно павук вдень сидить у норці, утримуючи кришечку хеліцерами, а вночі або виходить назовні, або підстерігає здобич, висунувшись із норки. Зовні кришечка буває замаскована частками ґрунту, рослинними залишками й не вирізняється від навколишнього тла[6] .
Морфологічні пристосування для риття й життя в норках виражені в павуків у різному ступені, нерідко життя в норці майже не позначається на будові павука. Норки риються хеліцерами, які в павуків добре розвинені й легко пристосовуються до цієї нової функції; при обробці норок павук користується павутиною. Найбільш виразні пристосування до життя в норках у мигаломорфних павуків. Їхнє тіло компактне, ноги потужні, на хеліцерах є зубці для риття - так звані "граблі". У деяких форм пари передніх очей розташована так, що їх осі збігаються з віссю норки [4].
Павутинні трубки розташовуються на ґрунті, серед каменів, на корі дерев, під корою й т.п. Трубка, по суті є павутинна вистилка норки, тільки винесена з неї. Мигаломорфний павук Stothіs astuta залежно від твердості ґрунту риє U- подібну норку із двома кришечками, то будує трубку, покриту часточками ґрунту. Типові житлові трубки зустрічаються в родинах Agelenіdae, Dysderіdae, Clubіonіdae і ін., а також у багатьох мигаломорфних павуків [15].
Лігвища-покришки робляться у вигляді полотнища, звичайно з густої павутинної тканини, на нижній поверхні каменів, на землі, під корою, на листах рослин. Особливо поширені вони в родині Drassіdae. Тенетні павуки родини Araneіdae, крім ловчої павутини, нерідко плетуть невелике лігвище у вигляді ковпачка у центрі павутини або частіше за її межами. Павук Spіlasma artіfex улаштовує в центрі павутини ковпачок з павутини, підвішеною ниткою за вершину. При небезпеці павук ховається в ковпачок, закриваючись павутинним придатком, наявним у його устя. Деякі види Nemosculus роблять на тенетах спірально закручене лігвище, схоже на раковину равлика. Сітчасті лігвища, що полягають із неправильного скупчення ниток, властиві багатьом павукам, особливо родинам Tlіerіdііdae і Pholcіdae. Між ними й справжніми ловчими мережами немає чіткої межі [3].
Подібні статті
Дводишні риби
Рогозубоподібні - єдина гілка, що дожила до нашого часу, колись численних
дводишних риб. З’явившись в девонському періоді, дводишні риби процвітали до
тріасу, після чого розквіт почав угасати. До нашого часу з двох класів
дводишних, налічу ...
Рослини – рятівники від радіації
Вплив рослин на організм людини
Все живе на нашій планеті взаємно впливає один на одного. Тому вплив рослин на людський організм давно доведено. Серед судинних (вищих) рослин природної флори України й такі, введення яких в організм перед або під час ...